Archiwum dla 27 września, 2018

PostHeaderIcon Tropimy…

27 wrześDSC_0878nia pod czujnym okiem pani Jadzi uczniowie klasy IVa i klasy Ia odbyli detektywistyczną podróż, w czasie której tropili białka, tłuszcze, skrobia, węglowodany i witaminy. Używając różnych odczynników badali skład naszego codziennego menu.

Bezapelacyjnie po takim pokazie uczniowie są specjalistami w dziedzinie zdrowego żywienia i wiedzą, że do codziennego jadłospisu warto włączyć kefir, marchew, cebulę i kilka kropel oleju. Dziękujemy pani Jadzi za „chemiczne czary-mary”:)!

PostHeaderIcon Wieczór z książką? Czemu nie?

DSC_0865„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” – to mądre słowa Wisławy Szymborskiej.

Czasami warto odłożyć ulubiony zestaw klocków, dom dla lalek, tablet czy telefon.

Wieczór z książką? Czemu nie? Zastąp czasami zabawki książką – „ona ułatwi Ci życie, po przyjacielsku pomoże zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. Ona nauczy Cię szanować człowieka i samych siebie, ona uskrzydli rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.”

W Galerii fotorelacja z pasowania na czytelnika. Dziękujemy Rodzicom Uczniów z klasy 1a za poszerzenie księgozbioru dla Najmłodszych.

PostHeaderIcon AKADEMIA ZDROWEGO UŚMIECHU 2018

P110077225 września odbyły się warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej prowadzone przez wykwalifikowane asystentki stomatologiczne z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji z Katowic. Spotkanie miało na celu propagowanie profilaktyki i higieny jamy ustnej oraz adaptację dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas spotkania dzieci poznały zasady prawidłowego szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania oraz zapoznały się z podstawowymi zabiegami profilaktycznymi i metodami leczenia zębów. Na koniec przeprowadzone zostały wstępne badania stanu zębów dzieci. Każde dziecko otrzymało wynik badania w formie diagramu z oznaczonymi zębami wymagającymi kontroli lekarskiej, lusterko i naklejkę Dzielnego Pacjenta.

PRÓCHNICA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Akademia Zdrowego Uśmiechu to nie tylko program edukacyjny, ale i okazja do zebrania informacji na temat stanu ząbków dzieci z naszego regionu. Wnioski, sformułowane na podstawie kilkuletnich badań są niestety niepokojące:

• Problem próchnicy nie maleje – już 60% dzieci z województwa śląskiego ma próchnicę.
  • Próchnica z zębów mlecznych błyskawicznie przenosi się na zęby stałe (u przedszkolaków średnio są nią objęte 2 zęby).
  • Dzieci mieszkające na przedmieściach, gdzie dostęp do restauracji typu fast food jest ograniczony, mają dużo zdrowsze ząbki od swoich rówieśników z centrum miasta.
  • W przypadku dziecka z próchnicą, średnio jest nią objętych aż 5 zębów!
  • Już u co 10 przedszkolaka próchnica jest na tyle zaawansowana, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji (usunięcia).
  • Im bardziej świadomi Rodzice, tym lepszy stan zębów Dzieci.

PostHeaderIcon Klub Młodego Programisty- bezpłatne warsztaty

Od października w Miejskiej Bibliotece Publicznej na os. Pawlikowskiego ruszają bezpłatne zajęcia programowania dla dwóch grup wiekowych- klasy 1- 3 i klasy 4- 6. Zajęcia prowadzone są w czwartki w trzech grupach:

I grupa– klasy 1- 3, godz. 16:00- 17:00

II grupa– klasy 1- 3, godz. 17:00- 18:00

III grupa– klasy 4- 6, godz. 18:00- 19:00

Można zapisywać się na stronie: www.klubmlodegoprogramisty.pl

Dodatkowo w październiku odbędą się czterogodzinne warsztaty, na które zapraszamy wszystkich chętnych (nie ma ograniczenia wiekowego).

6 października w godzinach 9:00- 13:00 w Miejskim Ośrodku Kultury

6 października w godzinach 14:00- 18:00 w Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach

16 października w godzinach 16:00- 20:00 w Klubie Rebus na os. Ks. Władysława

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

STOP – SMOG!

Nasz Lipdub