P110077225 września odbyły się warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej prowadzone przez wykwalifikowane asystentki stomatologiczne z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji z Katowic. Spotkanie miało na celu propagowanie profilaktyki i higieny jamy ustnej oraz adaptację dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas spotkania dzieci poznały zasady prawidłowego szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania oraz zapoznały się z podstawowymi zabiegami profilaktycznymi i metodami leczenia zębów. Na koniec przeprowadzone zostały wstępne badania stanu zębów dzieci. Każde dziecko otrzymało wynik badania w formie diagramu z oznaczonymi zębami wymagającymi kontroli lekarskiej, lusterko i naklejkę Dzielnego Pacjenta.

PRÓCHNICA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Akademia Zdrowego Uśmiechu to nie tylko program edukacyjny, ale i okazja do zebrania informacji na temat stanu ząbków dzieci z naszego regionu. Wnioski, sformułowane na podstawie kilkuletnich badań są niestety niepokojące:

• Problem próchnicy nie maleje – już 60% dzieci z województwa śląskiego ma próchnicę.
  • Próchnica z zębów mlecznych błyskawicznie przenosi się na zęby stałe (u przedszkolaków średnio są nią objęte 2 zęby).
  • Dzieci mieszkające na przedmieściach, gdzie dostęp do restauracji typu fast food jest ograniczony, mają dużo zdrowsze ząbki od swoich rówieśników z centrum miasta.
  • W przypadku dziecka z próchnicą, średnio jest nią objętych aż 5 zębów!
  • Już u co 10 przedszkolaka próchnica jest na tyle zaawansowana, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji (usunięcia).
  • Im bardziej świadomi Rodzice, tym lepszy stan zębów Dzieci.