Barbórkowy Turniej Tenisa Stołowego

Zapraszamy wszystkich chętnych na otwarty turniej tenisa stołowego w sobotę 1 grudnia 2012 roku o godz. 8:30 do Sali gimnastycznej w Osinach.  Do godz. 9:00 przyjmujemy zapisy. Zabieramy z sobą obuwie zmienne.

 

 

 

Pierwszaków sukcesy!!!

Niedługo mamy w szkole pierwszoklasistów, a już pokazują na co ich stać! Wiktoria Zielińska i Maksymilian Galwas otrzymali wyróżnienie w konkursie plastycznym "Zwierzęta świata w bajkach Ezopa". Obydwoje uczestniczą w kółku artystycznym i na tych zajęciach właśnie pracują nad rozwijaniem swoich talentów. Prace plastyczne można podziwiać na wystawie pokonkursowej w „Galerii pod Schodami” w Bibliotece Centralnej na os. Pawlikowskiego PU-13 do 31 grudnia. Gratulujemy!!! D.W.

Pamiętamy o odzyskaniu niepodległości

W dniu 9 listopada w naszej szkole przypomnieliśmy sobie historię odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Klasa trzecia przygotowała i przedstawiła krótki występ z tej okazji.  Nie zabrakło podniosłej muzyki, 
tekstów oraz rekwizytów. Chłopcy z szóstej klasy  doskonale wcielili się w role zaborców, co
jeszcze bardziej pozwoliło nam wczuć się w klimat tamtych czasów.
Mieliśmy okazję uświadomić sobie jak ważna jest wolność i niepodległość.

III miejsce nasze!!!

Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Śląskich w Żorach odbył się dzisiaj w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. Zespół "Kreple" w składzie: Dominik Pikos, Agata Bartoń, Maksymilian Ziebura, Dominika Cimała, Błażej Konsek, Marta Fedorczuk, Mateusz Marciniec i Kamila Przeliorz wyśpiewali sobie III miejsce!!! Ich wielkim popisowym numerem było "Reggae po śląsku".  Gratulujemy !!! D.W.


Pasowanie pierwszaków

A wytrwałości niech nie brakuje,
niech Was z daleka mijają dwóje,
niech Was jedynki nie spotykają,
a szóstki same się do Was pchają!

"Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej" � takimi słowami 29 października zostało pasowanych 22 uczniów kl. I. 
Uroczystość odbyła się w obecności rodziców. Zanim jednak to nastąpiło, dzieci udowodniły, że potrafią śpiewać, recytować, rozwiązywać zagadki i "muzykować" w dziecięcej orkiestrze. Oczywiście, po występie był czas na słodki poczęstunek. 
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania do klasowej uroczystości. MK
/zdjęcia udostępnił p. A. Klepek/

Lekarze przyjaciółmi książek

 Nie każdy wie, jak wielkimi przyjaciółmi książek są lekarze. W naszej szkole mogli się o tym przekonać uczniowie klas I i II, którzy 26 października uczestniczyli w spotkaniu z panią dr Anną Arciszewską – lekarzem-pediatrą. Nasz gość odwiedził szkolną bibliotekę, aby spotkać się z dziećmi i przeczytać fragment powieści Janusza Korczaka pt: „Król Maciuś Pierwszy” i  odpowiedzieć na pytania dzieci.

Najpierw jednak najmłodsi uczniowie naszej szkoły posłuchali informacji o innym lekarzu kochającym dzieci i książki – Januszu Korczaku. Wielu z nich bardzo pomagało pani bibliotekarce porządkować najważniejsze wydarzenia z życia pana Korczaka, autora wielu książek dla dzieci. Potem przyszedł czas posłuchać o zapierających dech w piesiach przygodach bohatera jego książki - małego Maciusia, który miał zostać królem. Pani doktor Ania Arciszewska nie tylko w zajmujący sposób przeczytała początek jego przygód, ale również bardzo chętnie odpowiadała na pytania dzieci dotyczące pracy lekarza.

Z radością i dumą możemy donieść, że nasz gość specjalny zaraził swoją pasją do książek przynajmniej część uczestników spotkania. Wielu z nich w następnych dniach przybiegło do szkolnej biblioteki, aby pożyczyć czytaną na spotkaniu książkę i poznać wszystkie przygody dzielnego Maciusia. Następnych amatorów przygód małego króla zapraszamy za jakieś dwa tygodnie, kiedy to wszystkie pożyczone egzemplarze wrócą przeczytane przez pierwszych szczęśliwców.

tg

 

„Mistrzyni Pięknego Czytania”

30 października odbył się w Żorach Konkurs Pięknego Czytania. Wzięli                  w nim udział uczniowie z Żor, Rybnika, Czerwionki- Leszczyn i Jastrzębia. Uczennica klasy V Sandra Kuliberda zdobyła tytuł Mistrza Pięknego Czytania  w kategorii: klasy IV-VI szkoła podstawowa. Zaprezentowała utwór „Dwa wiatry” Juliana Tuwima. Sandrze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.(AT)Zajęcia opiekuńcze 31.X.2012

W
dniu 31.X w środę w naszej szkole odbędą się zajęcia opiekuńcze. Świetlica będzie czynna od godz. 8:00 do 15:00.


Walczymy z hałasem

S
erdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających naszą stronę do zapoznania się z ulotką w na temat hałasu. Ulotka o hałasie.Okulary dla Afryki

D
zisiaj w szkole odbył się finał akcji "Okulary dla Afryki". Przez 2 miesiące zbieraliśmy zbędne okulary, które trafią w ręce potrzebujących. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie skrupulatnie przeliczyli podarowane okulary. Okazało się, że zgromadziliśmy aż 133 pary! Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy! Kolejny raz udowodniliście, że można na Was liczyć! MK i AO

Pamiętamy!

Święto Niepodległości już blisko. Z tej okazji w ostatni poniedziałek klasa III przeszła szlakiem Żorskich Miejsc Pamięci Narodowej. Minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy uczniowie oddali hołd wszystkim tym, którzy zginęli za Ojczyznę. Nasi uczniowie pamiętają o Rodakach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

 

Lekcja biblioteczna

23 października trzecioklasiści wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Książka bawi, książka uczy”. Zajęcia pokazały zalety czytania i posiadania książek. Pani Teresa Górecka prezentowała najciekawsze pozycje książkowe literatury dziecięcej, a także radziła jak właściwie zorganizować domową biblioteczkę. My też podpisujemy się pod słowami Klasyka, że „Dom bez książki jest jak ciało bez ducha”.

A. G.

„O Kocie w butach …”

Życie się zmienia, warto mieć marzenia! Wszystko się uda, bo wiara czyni cuda.”

Ten morał pochodzi z barwnego musicalu „O Kocie w butach przy wesołych nutach” granego przez Teatr Moich Marzeń z Chorzowa, który klasa III oglądała 22 października w żorskiej „Scenie na Starówce”. Wartka akcja, piękne piosenki, barwne stroje i dekoracje, efekty specjalne, czary, dreszczyk emocji, wzruszenia i wspaniała gra aktorska. Ale się działo! A na koniec nie lada gratka! Zdjęcie na scenie z aktorami grającymi w spektaklu. Było wspaniale! Czekamy na kolejne przedstawienie w wykonaniu tego Teatru.

 

Wizyta u Matki Teresy z Kalkuty

16 października przedstawiciele klasy czwartej i piątej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym               w Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach. Uczniowie, którzy wzięli udział w tym spotkaniu zapoznani zostali z życiorysem Matki Teresy z Kalkuty, zobaczyli prawdziwy indyjski taniec w wykonaniu uczennic tejże szkoły oraz wykonali wspólne plakaty związane z działalnością patronki tejże szkoły. Na zakończenie tego spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie. (A.T)

 

"Drogowi opiekunowie"
11 października w towarzystwie piosenek i krótkiej scenki uczestnicy kółka teatralnego przypomnieli jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo na ulicy. Mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie w las i każdy z nas będzie przestrzegał przepisów ruchu drogowego?P.S. A w przygotowaniu kolejne przedstawienie; tym razem o uśmiechu. Już dziś zapraszamy! MK

Wycieczka do Kopalni Soli

Jesteś ciekawy świata? Ta informacja jest dla Ciebie! Szkolny Klub "Ciekawi świata" 24 listopada organizuje wyjazd do Kopalni Soli w Bochni(www.kopalniasoli.pl). W programie: podziemna ekspozycja multimedialna, zwiedzanie kopalni z przewodnikiem, przeprawa łodziami, warsztaty "Skrzaty solne w bocheńskiej kopalni", zajęcia rekreacyjne w komorze Ważyn; jednym słowem 5 godzin zabawy pod ziemią;). Koszt wyjazdu 85 zł (możliwość zapłaty w ratach). Zapisy u M. Kuś. Czekamy na Ciebie!

 Jesienne Spotkania z....

8 października uczniowie klasy I odwiedzili Miejską Bibliotekę. Okazją do odwiedzin były XV "Jesienne Spotkania z…". Tym razem na dzieci czekali kudłaci i skrzydlaci bohaterowie bajek Ezopa oraz zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe. W drodze powrotnej dzieci wstąpiły do Azylu dla Bezdomnych Zwierząt w Żorach. Zgodnie stwierdziliśmy, że w najbliższym czasie pomyślimy o zbiórce suchej karmy dla czworonogów…

W podróży z Muzeum Miejskim w Żorach

2 i 3 października gościliśmy w naszej szkole niezwykłą osobę. Z Muzeum Miejskiego w Żorach przyjechała do nas pani Anita Czerner-Lebiedew, aby zabrać wszystkich uczniów w niezwykłą podróż.

Choć nikt z nas nie ruszył się ani o krok od szkoły, uczniowie klas I-III zwiedzili wszystkie kontynenty, natomiast ich starsi koledzy szczegółowo zapoznali się z przyrodą i kulturą Oceanii. Dzięki slajdom, opowieściom, rekwizytom przywiezionym z różnych stron świata mogliśmy poczuć się jak w czasie wielkiej, pełnej przygód podróży. A że podróże kształcą, z pewnością wróciliśmy z tych wędrówek wzbogaceni o nową wiedzę.

tg


Dzielnice na  start
O
d 4 października zapraszamy wszystkich pełnoletnich mieszkańców Osin  na zajęcia sportowe w ramach projektu MOSiRu Żory mającego na celu aktywizację dorosłych osób poprzez sport. Zajęcia będą się odbywały w następujących terminach:

czwartki od 19:00 do 20:30 SIATKÓWKA
piątki od 18:00 do 19:30 TENIS STOŁOWY


Kwiaty za elektrograty

D
ziś podsumowaliśmy akcję "Kwiaty za elektrograty". W miniony weekend (28-30 września) w jednym z żorskich marketów budowlanych trwała zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego. W zamian za oddanie zbędnego sprzętu można było otrzymać wrzosy. Pierwszaki zajęły się promocją akcji w szkole! W ten sposób wzbogaciliśmy się o 54 wrzosy, które przyozdobiły teren wokół szkoły. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz Pracownikom Obsługi, którzy pomogli nam posadzić fioletowe symbole trwającej jesieni…MK

Wizyta u rycerzy

W ostatnią wrześniową sobotę (29 września) Młodzi Turyści z SP 7 uczestniczyli w wycieczce do Warowni Pszczyńskich Rycerzy. Po wizycie w tym miejscu jednogłośnie stwierdziliśmy, że lekcje historii podane "na żywo" smakują najlepiej i zapadają w pamięci na zawsze. Mieliśmy okazję poznać tajniki średniowiecznej kuchni i garderoby. Niesamowitą frajdą było dla nas spotkanie z rycerzami i damami dworu. Ach! Wycieczka była prawdziwą podróżą do przeszłości. /MK/

List Rzecznika Praw Dziecka oraz minister edukacji

Rzecznika Praw Dziecka oraz Minister Edukacji skierowali listy do uczniów z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2012/2013. Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.

List Minister Edukacji
List Rzecznika Praw Dziecka

 

3,2,1 ... startujemy

Dnia 3 września w poniedziałek nastąpi oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. Serdeczni zapraszamy wszystkich uczniów na inauguracyjną mszę świętą o godz. 9:00 w kościele p.w. Św. Józefa Robotnika oraz na na oficjalny apel w szkole ok. godz. 10:00.

 

 

 

Szczęśliwej drogi już czas...

Szybko minął rok szkolny. Chyba najszybciej najstarszym uczniom naszej szkoły. Dzień przed zakończeniem roku szkolnego szóstoklasiści pożegnali się ze swoimi kolegami i nauczycielami.

Z tej okazji przygotowali specjalny program artystyczny. Był czas na śmiech i dobrą zabawę, były też momenty wzruszające zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców.

Wszyscy będziemy ciepło wspominać naszych starszych kolegów, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły, rozsławiali jej imię osiągając wysokie miejsca w różnych konkurach i osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce.

Życzymy im też powodzenia w nowych szkołach.

tg

 

Szanowni Rodzice! 

Wysyłając dzieci na wypoczynek, możecie sprawdzić w bazie, czy został zgłoszony

w kuratorium na stronie: 
www.wypoczynek.men.gov.pl
http://wypoczynek.men.gov.pl/rejestracja/index.php?param=HolidayView_holidayView

Zachęcamy również do przeczytania "Listu Wakacyjnego" Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. List jest do ściągnięcia po kliknięciu w link.

 

Mistrzyni ortografii

18 czerwca w ZSP nr 8 w Rogoźnej odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o „Złote Pióro Pelikana”. Naszą szkołę reprezentowali laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego: Marta Helis, Ewa Pawliczek i Krzysztof Pysz. Każdy z nich dzielnie zmagał się z trudnym dyktandem dotyczącym m.in. EURO 2012. Najlepszy wynik uzyskała Ewa Pawliczek, która okazała się mistrzynią wśród żorskich uczniów szkół podstawowych i zdobyła pierwsze miejsce w konkursie. Gratulujemy!

tg

Kolorowy festiwal

W minioną środę uczniowie klasy IV zaprosili swoich kolegów i koleżanki z pozostałych klas wraz z nauczycielami na Szkolny Festiwal Kolorów, który przygotowali metodą projektu. Wystąpiły trzy drużyny: czerwonych, żółtych i zielonych. Każda grupa rozpoczęła swoją prezentację od doświadczenia rozszczepienia światła białego na wszystkie kolory tęczy, które można było zobaczyć na ekranie, suficie, podłodze. Uczniowie posłużyli się płytą CD, pryzmatem oraz lusterkiem i wodą. Następnie opowiadali o „swoim” kolorze, m.in. jak to się dzieje, że widzimy daną barwę, jaki jest jej wpływ na człowieka, jaką funkcję pełni
w przyrodzie, jak możemy otrzymać naturalny barwnik. Czwartoklasiści zaprezentowali także czerwone, zielone i żółte rośliny, zwierzęta oraz minerały. Każda grupa kończyła swój występ, zadając zagadki dotyczące przedstawionych na festiwalu informacji. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były własnoręcznie wykonane przez uczniów klasy IV tęczowe bąki, które wprawione w ruch stawały się białe.

 

W kręgle też gramy....
14 czerwca uczniowie klasy IV mieli okazję spróbować swoich sił na kręgielni w Żorach. Dwie drużyny- chłopców i dziewcząt- na dwóch torach przez godzinę  próbowało zdobyć jak największą ilość punktów. Spośród chłopców najlepszy okazał się Rafał. Najwięcej punktów spośród dziewcząt zdobyła Kinga. Kręgle to świetna zabawa. Zresztą zobaczcie sami- zdjęcia w galerii.  Przypomnijmy, iż wyjście na kręgle otrzymaliśmy w trakcie obchodów Dnia Ziemi. (A.T)

 

„ RoDziNa w Bełsznicy”

                                         Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie grupy wsparcia RoDziNa odbyło się  w Bełsznicy. Tam w „Stajni na Stawach” dziewięcioro uczniów wraz z rodzicami uczestniczyło w zajęciach hipoterapii. Gospodarzami spotkania byli Niunia i Orzeszek – dwa sympatyczne konie. Dzieci miały okazję wyczyścić, nakarmić i osiodłać zwierzęta, no i oczywiście zaliczyć przejażdżkę!

Na koniec właściciele stadniny zaprosili gości na pyszny podwieczorek.

Wszystkim zajęcia bardzo się spodobały, zwłaszcza jednej uczennicy, która napisała na tą cześć wierszyk umieszczony poniżej.

Kiedy do Bełsznicy jechaliśmy, to od deszczu uciekliśmy!

Więc w busiku wszyscy razem wesoło śpiewaliśmy.

A na miejscu w nagrodę już słoneczko nas witało.

Na koniku jeździłam i dobrze się bawiłam!

Mój ty piękny ORZESZKU jeszcze cię odwiedzę, czekaj na mnie…

Przyjadę na pewno…

Pogłaszczę, wyczeszę, kopytka wyczyszczę

I w prezencie ja tobie smakołyk przywiozę,

Słodką, chrupiącą marchewkę :)

 Ania Lewkowicz, klasa III

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2012/2013

Wykaz podręczników na rok szkolny 2012/2013 znajduje się w zakładce INFORMACJE -> DO POBRANIA (patrz na lewo na jasno niebieski pasek 7 pozycja od góry :)

Finał konkursu DOODLE 4 Google

W środę 06.06 Mateusz wraz z mamą pojechał na oficjalną galę konkursu Doodle 4 Google do Warszawy. Zaszczyt był o tyle duży, że cała impreza odbywała się w znanej w całej Polsce - Galerii Zachęta. Na gali pojawiło się jury  - Edward Lutczyn, Kot Przybora, Iwo Zaniewski, Hanna Wróblewska, brakowało tylko Doroty Wellman (akurat prowadziła program w TVN). Honorowym gościem był Rayan Germick - twórca doodli z USA. Imprezę prowadził Olivier Janiak. Podczas gali zostały ogłoszone wyniki internetowego głosowania...i niestety nie udało się wygrać Mateuszowi:( Jednak każdy finalista otrzymał nagrodę gwarantowaną - laptopa! Radości było dużo, Mateusz nagrodę odebrał i kilka dni zwiedzał Warszawę. Było warto!!! 
Nie martwcie się za rok kolejna edycja...strugajcie ołówki - tym razem, nie damy się pokonać:)


D.W.

Konkurs ekologiczny

29 maja troje uczniów klasy VI: Karolina Kuliga, Jakub Myśliwiec i Marta Wołczyk wybrali się do Parku Piaskownia, aby wziąć udział w Miejskim Konkursie Ekologicznym organizowanym przez Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory. Tematyka tegorocznej edycji dotyczyła wody i gospodarki wodnej-ściekowej w Żorach. Najpierw uczniowie indywidualnie rozwiązywali test wyboru składający się z 20 pytań, a następnie już w drużynach ruszyli do czterech stanowisk zlokalizowanych wokół stawu, aby wykonać zadania: m.in. zbadać odczyn wody ze stawu, rozwiązać krzyżówkę, uzupełnić obieg wody
w przyrodzie, odpowiedzieć na pytania dotyczące zbiorników wodnych w Żorach. Po tych emocjonujących konkurencjach wszyscy wspólnie zasiedli do pysznych pieczonych kiełbasek i sałatek. W końcu nadszedł moment ogłoszenia wyników. Nasza drużyna zajęła 5. miejsce spośród 11 żorskich szkół podstawowych biorących udział w konkursie. Tego dnia pogoda
i humory dopisywały wszystkim.

Olimpijczycy. . .

27 marca dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w sesji wiosennej 2012 Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Przyrody. Uczniowie zmagali się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 30 pytań. Spośród 1606 czwartoklasistów Dominika Gonsior i Michał Solik zajęli 18. i 19. miejsce otrzymując dyplomy uznania. Piątoklasistów piszących test było 1993, a wśród nich Marta Helis, która zajęła 6. miejsce i została laureatem tejże olimpiady, oraz Michał Hanyż i Karolina Ficek, którzy zajęli miejsca 18.
i 21. honorowane dyplomem uznania. Uczniowie klasy szóstej: Wiktoria Piecha, Hanna Matuszczyk, Karolina Kuliga, Krzysztof Pysz i Karolina Lipus zdobyli dyplomy uznania, zajmując miejsca od 28. do 39. spośród 1942 startujących szóstoklasistów. Gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów.

   

Mistrz Nauk Przyrodniczych

W czwartej już edycji Międzyszkolnego Konkursu „Mistrz Nauk Przyrodniczych” organizowanego przez Gimnazjum Nr 3 w Żorach naszą szkołę reprezentowali: Marta Helis z klasy V oraz Ewa Pawliczek i Krzysztof Pysz z klasy VI. Podczas I etapu uczniowie rozwiązywali test badający wiedzę i umiejętności z zakresu biologii, chemii, geografii
i fizyki. Po teście przyszła kolej na wygłoszenie napisanych przez uczniów wierszy dotyczących nauk przyrodniczych. W II etapie uczestnicy konkursu zmagali się z zadaniami sprawdzającymi kreatywność i twórcze myślenie m.in. krzyżówkami, rebusami, rozsypankami wyrazowymi itp. W ostatnim, czyli III etapie uczniowie rozwiązywali test multimedialny weryfikujący ich praktyczną znajomość przedmiotu, a więc m.in. analizowanie obserwacji przyrodniczych, opisywanie doświadczeń oraz analizowanie obserwacji mikroskopowych. Przed ogłoszeniem wyników czekała nas niespodzianka, ponieważ Martę Helis zaproszono do ustnej dogrywki. Jak się później okazało o tytuł II Wicemistrza Nauk Przyrodniczych. Niestety nie udało się go zdobyć i Marta w końcowej klasyfikacji zajęła również wysokie 4. miejsce. Tego dnia żaden uczeń nie wyszedł z konkursu z pustymi rękoma. Na wszystkich czekały dyplomy i upominki, a dla najlepszych nagrody rzeczowe.

 

Na tropie przyr(g)ody

Uczniowie klasy IV wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Umiejętności „Tropiciele”. Najpierw przystąpili do rozwiązywania ciekawych zadań sprawdzających indywidualne umiejętności każdego ucznia m.in. prowadzenia obserwacji z wykorzystaniem odpowiednich zmysłów i przyrządów, posługiwania się mapą pogody oraz znajomość zasad zdrowego odżywiania się. Ten etap pozwolił wyłonić 6 – osobową grupę, która reprezentowała klasę i szkołę w kolejnym etapie olimpiady, czyli eliminacjach. Drużynę Tropicieli pod nazwą „Ekologiczna Siódemka” tworzyli: Dominika Gonsior, Paweł Jedliński, Dominika Myśliwiec, Kinga Podruczny, Michał Solik i Ania Szostek. Cała grupa zasiadłszy do komputerów przystąpiła do rozwiązywania zadań z bloku matematyczno-przyrodniczego  zajęła 92. pozycję spośród 442 szkół biorących udział w eliminacjach. Do półfinałów zakwalifikowało się 18 najlepszych drużyn. W ramach olimpiady cała klasa pracowała przez trzy tygodnie metodą projektu przygotowując „Festiwal kolorów”. Utworzone zostały trzy grupy: Czerwonych, Żółtych i Zielonych, które miały za zadanie przeprowadzić doświadczenia obrazujące rozszczepienie światła białego, przygotować prezentację dotyczącą swojego koloru oraz stworzenie Galerii Kolorów, w której znalazły się fotografie
i eksponaty ze świata przyrody ożywionej i nieożywionej, plakaty barw podstawowych i uzupełniających, prace plastyczne uczniów pt. Wariacje na temat koloru oraz własnoręcznie skonstruowane tęczowe bąki. Projekt pozwolił uczniom poszerzyć wiedzę z zakresu przyrody, rozwijać umiejętności plastyczne i estetyczne oraz doskonalić umiejętność współpracy w grupie.

 

Moje wspomnienia z wycieczki do Ogrodzieńca.

17 maja uczniowie klasy czwartej wyruszyli na wycieczkę do Ogrodzieńca. Pogoda w tym dniu nie rozpieszczała uczestników. Było zimno. Na początku wycieczki zwiedziliśmy Park Miniatur Zamkowych. Znajdowało się tam kilkanaście makiet zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wykonanie jednej makiety kosztuje od 50 do 200 tysięcy złotych i może trwać około 6 miesięcy. Następnie zwiedziliśmy z panem przewodnikiem Emilianem ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Bardzo ciekawa okazała się „Sala tortur” gdzie można było zobaczyć różne przedmioty służące do torturowania. Ostatnim punktem programu wycieczki był gród na Górze Birów.  Zobaczyliśmy tam starą chałupę z całym wyposażeniem oraz wieżę obronną. Myślę, że wycieczka na długo zostanie w pamięci uczestników.

Dominika Gonsior
we współpracy z A.T. 

Wielki test języka angielskiego

17 czerwca tj.niedziela o godz. 11.00 w Kinie na Starówce żorzanie napiszą Wielki Test Języka Angielskiego. Organizatorzy zapraszają mieszkańców w każdym wieku do sprawdzenia swojego poziomu wiadomości j.angielskiego. Dokładne informacje na stronach www.miastozory.znaangielski.pl oraz www.rightnow.pl

W dolinie rzeki Brennicy

22 maja, wczesnym rankiem, uczniowie klasy II wybrali się w malownicze tereny Beskidu Śląskiego. Pierwszym punktem wycieczki była Chata Chlebowa w Górkach Małych.  

Tam, w otoczeniu zabytkowych sprzętów, wysłuchali ciekawej lekcji historii o tym, jak żyło się kiedyś na wsi. Uczniowie mogli wypróbować balię do mycia, maselnicę, żarna i wiele innych sprzętów używanych dawniej w gospodarstwie. Olbrzymią frajdą dla wszystkich było pieczenie i degustacja pysznych podpłomyków. W Chlebowej Chacie uczniowie poznali również sporo ciekawostek o życiu i hodowli pszczół oraz zwiedzili stodołę wypełnioną zabytkowymi sprzętami rolniczymi. Już teraz wiedzą co to cep, sierp czy kierat.  
Sporą atrakcją było wejście na traktor!

Po wyjściu z Chlebowej Chaty drugoklasiści wyruszyli w pieszą wędrówkę do Górek Wielkich wzdłuż rzeki Brennicy. Tam w gospodarstwie agroturystycznym „Gazdówka” czekała na nich dalsza porcja atrakcji. Na początek przejażdżka wozem po najciekawszych zakątkach Górek, następnie wizyta w stadninie koni i indywidualna jazda wierzchem 
a na koniec ognisko z  wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy i zapachem ogniska we włosach uczniowie 
w godzinach popołudniowych wrócili do Osin.

/jh/

Wizyta u weterynarza 

24 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w "plenerowych lekcjach". Dzięki uprzejmości i ogromnemu zaangażowaniu (nie wspominając o talencie pedagogicznym ;) dra K. Szwarca dzieci mogły odwiedzić Przychodnię Weterynaryjną (www.lecznica.net.pl). Pan Krzysztof z ogromna pasją opowiadał o zawodzie weterynarza. Opowieści urozmaicał pokazem sprzętu "na żywo" (najciekawsze zdjęcia w Galerii). Jeszcze raz serdecznie DZIĘUJEMY! Później była pora na długi, wiosenny spacer (oczywiście z 
przystankiem na zimny deser to była niespodzianka;). Następnie mogliśmy zobaczyć Punkt Zatrzymań Dla Bezdomnych Zwierząt. Tutaj również zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję zobaczyć takie miejsce. Dowiedzieliśmy się, że bezdomnymi pieskami można się zaopiekować. Dołączamy link do strony (http://www.ztkzory.pl/menu,9,37,psy-do-adopcji.html). Być może jakiś zwierzak znajdzie nowy dom; Zmęczeni, ale z nowa porcją wiedzy wróciliśmy do szkoły. 
MK  

 

Znam swoje miasto 

Ewa Pawliczek,Marta Wołczyk i Krzysztof Pysz z klasy szóstej po raz trzeci z rzędu udowodnili, że świetnie znają swoje miejsce zamieszkania. Świadczy o tym II miejsce w konkursie "Znam swoje miasto". Należy wspomnieć, że w poprzednich latach również byli w czołówce zajmując najpierw drugie a później pierwsze miejsce. Przygotowując się musieli opanować m.in. ważne dla żorzan daty i wydarzenia, nazwiska związane z Żorami, legendy żorskie, obrzędy i zwyczaje śląskie. Liczyła się też znajomość planu miasta oraz żorskiej przyrody. Wszystko to poznawali podczas spotkań koła Wiercipiętek. Zachęcamy wszystkich do poznawania naszego miasta Żory, jego piękna, tradycji i historii. [KS]

Proszę zagłosuj!!!!

Mateusz ma szansę na wygranie głównej nagrody w konkursie plastycznym

GOOGLE 4 DOODLE

Jest jednym z 15 finalistów z całej Polski!

Wejdź na podaną stronę:

http://www.google.pl/doodle4google/vote.html#d=d1-2

 

I w zakładkę ZAGŁOSUJ TERAZ - oddaj głos na ten rysunek w kategorii 1-3 !!!

 

 

Liczymy na każdy głos!!!

Siatkówka, tenis stołowy

Nudzisz się w domu,

chcesz podnieść swoje umiejętności,

a może nie masz z kim pograć……

Rada Dzielnicy Osiny , Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Sportu
i Rekreacji zapraszają pełnoletnich mieszkańców Żor na bezpłatne zajęcia sportowe w ramach projektu
„Dzielnice na start”.
Zajęcia odbywać się będą w:

czwartki w godz. 18:00-20:00 siatkówka
piątki w godz. 18:00- 20:00 tenis stołowy
 

w Sali gimnastycznej ZSP 7 w Żorach- Osinach.

 

Święto warzyw i owocw

Końcem kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody poświęciliśmy tematyce ekologii żywienia. Klasa szósta, organizator akcji, przygotowała konkurs dla pozostałych uczniów. Sprawdzaliśmy wiedzę o zdrowym odżywianiu. Młodsi rozpoznawali produkty za pomocą zmysłów, segregowali żywność na potrzebną i szkodliwą dla organizmu, rozwiązywali zagadki. Starsi natomiast układali piramidę żywieniową, uczestniczyli w quizie. Zaproszeni rodzice pomagali klasom w przygotowaniu potraw. 
Ciekawym punktem imprezy były wzajemne wizyty i degustacje smakowitych dań we wszystkich klasach. Wspólne głosowanie pozwoliło wyłonić najlepszych - klasę III i V. Gratulujemy! Nikt w tym dniu nie odszedł bez nagrody, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom: Figlolandii w Żorach, Ambasadzie Club Żory, Gospodarstwu Ogrodniczemu Darii i Adama Hubka, Panu Józefowi Pawliczkowi. Dziękujemy również za zorganizowany pokaz minerałów i fascynujące opowieści o kolekcji kamieni Pana Tokarza.

 

Godomy po naszymu

25 kwietnia w Domu Śląskiej Kultury w Woszczycach odbył się III Regionalny Konkurs Gwarowy „GODOMY PO NASZYMU” . W konkursie tym, startowały dwie nasze uczennice: Kamila Przeliorz (w kategorii klas I-III) i Dominika Szulik ( w kategorii klas IV- VI). Dziewczyny popisały się piykną śląską godką, a miały z kim konkurować!! Były jedynymi reprezentantkami miasta Żory.

W rezultacie Kamila zdobyła II miejsce w swojej kategorii!!!
Gratulujemy!!!

Wręczenie nagród i popisowe występy odbędą się 3 czerwca w DOMU ŚLĄSKIEJ KULTURY w Woszczycach (Zajazd Kasztelański) i połączone będzie z wielkim festynem z okazji Dnia Dziecka.
Bli
ższe informacje na stronie internetowej:
http://www.kasztelanski.pl/?124,03-06-2012-dzien-dziecka

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!!!

Z nutką patriotyzmu w tle...

27 kwietnia uczniowie klasy III przygotowali apel "z nutką patriotyzmu w tle". W taki sposób chcieli uczcić zbliżające się Święta Majowe. Z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem recytowali wiersze o ojczyźnie. Nie zabrakło także słów Mazurka 3 Maja czy wzruszającej piosenki "Moja ojczyzna". Oprócz wierszy i piosenek na każdym uczniowskim mundurku znalazło się miejsce na własnoręcznie wykonany kotylion w barwach flagi narodowej. Rosną nam młodzi patrioci…MK

Kolejny sukces trzeciej klasy


2
4 kwietnia drużyna Trzecioklasistów w składzie: Marta Fedorczuk, Błażej Konsek i Dominik Pikos reprezentowała szkołę na Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym, który odbył się w SP 5 w Żorach. Uczniowie zaprezentowali ciekawe doświadczenie przyrodnicze, rozwiązywali łamigłówki i rebusy. Zdobyli III miejsce! Gratulujemy! 

Turniej Komunikacyjno- Zdrowotny

2
0 kwietnia uczniowie kl. II i III wzięli udział w jubileuszowym X Turnieju Komunikacyjno-Zdrowotnym zorganizowanym przez SP17. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Agata Bartoń, Oliwia Cimała, Rafał Hałacz, Błażej Konsek, Anna Tomala i Maksymilian Ziebura. Zadania z zakresu wiedzy o zdrowym odżywiania, udzielaniu pierwszej pomocy czy znajomości znaków drogowych były "przeplatane" konkurencjami sportowymi. Zdobyliśmy V miejsce. Naszą drużynę wspierała "pomarańczowo-niebieska" 

publiczność (zapraszamy do Galerii) z okrzykiem na ustach "Odżywiaj się zdrowo i żyj kolorowo!". To była lekcja prawdziwego kibicowania!

Kolejny sukcessssss....
 

Uczniowie klasy III stworzyli wspaniały zespół wokalny, w obsadzie: Agata Bartoń, Marta Fedorczuk, Kamila Przeliorz, Dominika Cimała, Błażej Konsek, Mateusz Marciniec, Oskar Samsel i Maksymilian Ziebura. W tej obsadzie wystąpili w dniu 17 kwietnia na Festiwalu Przyśpiewek i Pieśni Śląskich w Żorach zorganizowanym przez Żorskie Centrum Regionalne i otrzymali I miejsce w kategorii zespołów! Nagrodę wyśpiewali sobie dzięki "Kreplowemu Bluesowi" autorstwa Ewy Prochaczek. Komiczna piosenka, niesamowity aktorski występ wokalny i świetnie przygotowane stroje spowodowały zdziwienie (trochę się wyróżnialiśmy w tłumie), śmiech, a nawet łzy radości! Gorąco dziękujemy za pomoc i nagranie podkładu A. Marcińcowi oraz omie, która wystąpiła gościnnie pomagając nam w wygranej.                                                                                                                                                                       D.W.

Zbiórka makulatury

 

Samorząd Uczniowski ogłasza kolejną zbiórkę makulatury. Zbieramy  gazety, książki, kartony itp.). Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pracę SU. Makulaturę należy składać w klasach do 7 maja 2012r.

E.PApel Komendy Miejskiej Policji w Żorach

    W
związku z licznymi kradzieżami mienia uczniów
 
na terenie żorskich szkół, policja w Żorach przypomina o konieczności lepszego zabezpieczenia własnego mienia. Ze statystyk policji wynika, że najczęściej giną wartościowe przedmioty pozostawione w szafkach oraz szatniach w czasie wychowania fizycznego. Uczniowie powinni więc rozważyć pozostawienie cennych przedmiotów w domu bądź lepsze ich zabezpieczenie albo oddanie pod nadzór odpowiedzialnej osoby. Policja nie ma wpływu na tego typu zdarzenia kryminalne i nie jest w stanie im przeciwdziałać. Policja ma nadzieję, że jej apel wpłynie na wyobraźnię uczniów i przyczyni się do powstrzymania fali kradzieży na szkodę uczniów.

Życzenia Wielkanocne

Najserdeczniejsze życzenia zdrowych,
radosnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka, mokrego dyngusa, a także wypoczynku w rodzinnym gronie życzą pracownicy ZSP 7 w Żorach.


Godzina dla Ziemi… Zobacz co zrobią gwiazdy jak zgasisz światło.


Wczoraj uczniowie kl. III w krótkim apelu zachęcali do włączenia się w ekologiczną akcję "Godzina dla Ziemi". Pamiętajcie! JUŻ DZISIAJ CZYLI 31 MARCA Pamiętajcie! O GODZINIE 20:30 Pamiętajcie! ZGAŚCIE ŚWIATŁO NA GODZINIĘ. Pokażcie Ziemi, że potraficie być pokoleniem "eko" nastolatków. Więcej informacji na stronie wwf.pl. MK

Pięknie powiedziane

We wtorek 27 marca trzy uczennice: Dominika Wierzycka, Magdalena Wróbel oraz Natalia Bartoń reprezentowały naszą szkołę w XII Rejonowym Konkursie Recytatorskim. Każda z nich w pięknym stylu wyrecytowała wybrany wiersz i fragment opowiadania. Dominika Wierzycka zrobiła zaś to tak znakomicie, że jury postanowiło uhonorować ją II miejscem. Dzięki temu osiągnięciu Dominika będzie reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 13 kwietnia w Rybniku. Gratulujemy i trzymamy kciuki!


Koncert policji w siódemce...
    Zapraszamy wszystkich rodziców na koncert  Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego organizowany przez radę rodziców. Koncert odbędzie się w poniedziałek 2 kwietnia o godzinie 11:00 na sali gimnastyczne w SP 7. Serdecznie zapraszamy!!!

Woda, złoto, srebro, brąz i radość dzieci...
2
9 marca w pochmurny dzień uczniom siódemki pojawiły się uśmiechy na twarzach. Przyczyniły się do tego sukcesy naszych pływaków. W tym właśnie dniu nasza 11 osobowa reprezentacja zdobyła wszystkie kolory krążków. Zawody rozpoczęli piątoklasiści w składzie Niesporek Dawid, Hanyż Michał, Pawlas Julia i Helis Marta. Pomimo zaciętej walki i guza na głowie Julii (tak zawzięcie płynęła na grzbiecie, że nie zauważyła murku) w żadnej z konkurencji nie zdobyli medali. W kolejnych wyścigach reprezentacji szóstej klasy pokazali się z lepszej strony. Mateusz Lubszczyk w stylu dowolnym uzyskał trzeci czas a Krzysiek Pysz piąty.
Od 11:30 zmagania rozpoczęła młodsza grupa i .... posypały się medale. Wśród drugoklasistów Oliwia Cimała uzyskała najlepszy wynik na dystansie 25 m w stylu grzbietowym, a jej siostra Dominika może się pochwalić drugim czasem w wyścigu stylem dowolnym na 50m. Słowa uznania należą się także Agatce Bartoń, Maćkowi Masnemu oraz Mateuszowi Paszkowi którzy dzielnie reprezentowali naszą szkołę. Życzymy kolejnych sukcesów w zawodach sportowych, realizowania swoich pasji pływackich oraz czerpania przyjemności z ciężkich treningów, które muszą wykonywać Ci uczniowie.

Dziękujemy także rodzicom za pomoc w dowozie młodszej grupy na zawody.

Burza czy buża....?

28 marca w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się konkurs ortograficzny "Mistrz ortografii". Uczniowie naszej szkoły Tadeusz Hanus i Oskar Samsel spróbowali swoich sił w tym konkursie. Tekst nie należał do łatwych a nasi reprezentanci całkiem nieźle poradzili sobie z nim. I chociaż nasi "mistrzowie" nie zdobyli czołowych miejsc w tym konkursie to i tak spisali się na medal. Gratulujemy i życzymy dalszego zapału do pracy z ortografią.

Spotkanie z pisarzem...

23 marca 2012 w żorskim kinie "Na Starówce" odbyło się spotkanie ze znanym pisarzem p. Grzegorzem Kasdepke. Brali w nim udział uczniowie z różnych szkół. Mogliśmy wysłuchać zabawnych historii o Kubie i Bubie. Usłyszeliśmy ciekawe fragmenty książki pt. "Kacperiada". Dowiedzieliśmy się także jak wyglądało dzieciństwo 100 % bajkopisarza. Na dodatek ani jedno nasze pytanie nie pozostało bez odpowiedzi (a było ich naprawdę dużo ;). Pan Grzegorz jest człowiekiem z ogromnym poczuciem 
humoru, a więc jeśli "dopadła" Cię chandra to czym prędzej sięgnij po książkę jego autorstwa. Gwarantujemy natychmiastową poprawę nastroju;). Mieliśmy ogromne szczęście móc uczestniczyć w takim spotkaniu i poznać osobiście autora opowiadań, które bardzo często towarzyszą nam na lekcjach. 

/tekst opracował Błażej Konsek we współpracy z wychowawcą/

Konkurs dla rady rodziców

Zapraszamy radę rodziców do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Ministrerwo Edukacji Narodowej. Kliknij tutaj

Młodzież kibicuje bezpiecznie
www.kuratorium.katowice.pl/bezpieczeństwo.profilaktyka

Sukces w rejonach i walka w województwie

Po zeszłorocznym sukcesie i zdeklasowaniu przeciwników w miejskim turnieju tenisa stołowego przyszedł czas na turniej rangi rejonowej.
W Rybniku Popielowie w SP 24 w dniu 22 marca nasi reprezentanci zmierzyli się z najlepszymi zespołami z Rybnika. Dziewczyny w składzie Marta Wołczyk, Ewa Pawliczek, Dominika Szulik wygrały rywalizację ze swoimi rówieśniczkami z Popielowa i  uzyskały już drugi raz awans na zawody rangi wojewódzkiej. Chłopcy w składzie Mateusz Lubszczyk, Jakub Myśliwiec i Fryderyk Redlecki po ciężkiej walce zajęli drugie miejsce.

Kolejnym etapem rozgrywek był Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego w Czechowicach Dziedzicach. Nasze reprezentantki w niezmienionym składzie dzielnie walczyły z klubowymi zawodniczkami, z którymi przyszło im się zmierzyć. Po 3 godzinach walki nasze dziewczyny zakończyły swój udział w turnieju na 10 miejscu. W zeszłym roku zajęły 13 miejsce. Szczególne słowa uznania należą się Marcie, która pomimo kontuzji barku i ciągłego bólu dzielnie walczyła wygrywając 3 mecze. Życzymy kolejnych sukcesów w sporcie tym razem już przyszłym gimnazjalistkom.

Kolejne sportowe sukcesy naszych uczniów w zawodach miejskich

Końcówka lutego i marzec obfitowały w wydarzenia sportowe o randze miejskiej.
W lutym po dwóch dniach ciężkich zmagań naszych szczypiornistek w Hali Sportowej w Żorach udało się naszym dziewczynom wywalczyć 2 miejsce w miejskim turnieju szkół podstawowych. Jest to zasługa szóstoklasistek, które dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wspaniałej walce wygrywały swoje kolejne mecze przegrywając tylko ze szkołą sportową o profilu piłki ręcznej. Co więcej nasze dziewczyny zostały zauważono przez trenera żorskiej drużyny i część z nich uczęszcza na treningi piłki ręcznej do Hali Sportowej. Życzymy kolejnych sukcesów już nie tylko jako reprezentantkom naszej szkoły.

Kolejnym turniejem był turniej siatkówki. Kadra była już trochę urozmaicona ponieważ pojechały z nami 2 piątoklasistki. Niestety nasze dziewczyny  nie pokazały charakteru jak w poprzednich zawodach. Po rozgrywkach grupowych odpadły i z jednym zwycięstwem pojechały do domu.

Z kolei zespołowi chłopców w turnieju piłki ręcznej udało się zdobyć 3 miejsce. Po wspaniałej walce w grupie ze sportowymi klasami z SP 13 (piłkarzami nożnymi) i SP 15 (koszykarzami) uzyskaliśmy awans do finału rozgrywek. Niestety drużyna z Rownia okazała się poza naszym zasięgiem natomiast w meczu z Baranowicami po bardzo dobrym początku ulegliśmy 3 bramkami.

W rozgrywkach z siatkówki chłopców dobra postawa naszej reprezentacji pozwoliła nam wyjść z grupy z 1 miejsca. W finałowych rozgrywkach niestety zabrakło już siły chłopcom i w półfinale ulegliśmy SP 17 natomiast w meczu o 3 miejsce przegraliśmy z SP 16. Patrząc na poziom gry drużyn śmiało mogliśmy powalczyć o 2 miejsce.

W zawodach chłopców szkołę reprezentowali piąto i szóstoklasiści.

Kto marzy, aby zostać pisarzem?

Wśród naszych uczniów z pewnością są tacy, którzy w przyszłości chcieliby zostać pisarzami. Część z nich próbuje już teraz swych sił w tej trudnej sztuce i osiąga przy tym wspaniałe rezultaty. Marta Helis i Karolina Ficek zdobyły właśnie wyróżnienia w Festiwalu Twórczości Dziecięcej Żory 2012. Swoje nagrody i gratulacje odbierały od samego mistrza literatury dziecięcej Grzegorza Kasdepki.

Sławny pisarz książek dla dzieci, Grzegorz Kasdepke miał swój wieczór autorski 23 marca w żorskim kinie. Uczniowie naszej szkoły z klasy III i VI mieli okazję posłuchać, jak opowiada o sobie i swojej twórczości. Pisarz czytał też fragmenty swoich książek, odpowiadał na pytania i oczywiście rozdawał autografy.

tg

Najlepsi w Żorach!
Dobra passa nie opuszcza szóstoklasistów. 20 marca drużyna z naszej szkoły wygrała 
eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. "Siódemkę"
reprezentowali: Marta Wołczyk, Jakub Myśliwiec, Fryderyk Redlecki i jako rezerwowy 
zawodnik Mateusz Lubszczyk. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa
 w ruchu drogowym, znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnością
 jazdy na rowerze po specjalnym torze z utrudnieniami. Szczególne gratulacje dla Fryderyka za
 osiągnięcie najlepszego wyniku w klasyfikacji indywidualnej.16 kwietnia przed nimi kolejne zmagania,
 w etapie okręgowym w Raciborzu.  
								[KS]
 

„Żorska Kraina Edukacji”

 Informujemy, że w związku z wdrażaniem projektu systemowego „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I- III szkół podstawowych” przez Wydział Edukacji Miasta Żory w ramach projektu „Żorska Kraina Edukacji” w naszej szkole będą odbywały się dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I-III. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów klas I –III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Żory poprzez indywidualizację procesu kształcenia. Realizacja tego projektu, który jest elementem polityki oświatowej naszego państwa, ma zapewnić każdemu uczniowi z klas I – III szkoły podstawowej (w tym sześciolatkom) bogatą ofertę zajęć dodatkowych zgodną z jego indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi. 

W wyniku przeprowadzonej diagnozy na terenie naszej szkoły będą odbywały się dwa rodzaje nowych zajęć o charakterze grupowym i wspomagającym rozwój dziecka. Do zajęć mających na celu wspomaganie uczniów w opanowaniu umiejętności czytania i pisania oraz z grupy ryzyka dysleksji zostało zakwalifikowanych 15 uczniów. Natomiast liczba uczniów zakwalifikowanych do zajęć mających na celu wspomaganie rozwoju emocjonalnego zostało zakwalifikowanych 27 uczniów. Zajęcia te będą miały głównie na celu rozwijanie inteligencji emocjonalnej, umiejętności komunikowania się z innymi osobami, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych poprzez różnego rodzaju gry i zabawy oraz ćwiczenia. Wszelkie zdolności z zakresu emocjonalności nie są wrodzone i można wpłynąć na ich pozytywny rozwój przez całe życie J

Dodatkowe zajęcia będą także okazją do spotkań w gronie kolegów i koleżanek. Warto także pamiętać, że Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki”.

 

Wszelkich informacji na temat realizacji projektu na terenie szkoły udziela pani Beata Tokarz oraz pani Kamila Woźnica.

Lista zakwalifikowanych uczniów do udziału w zajęciach już wkrótce.

 

Wyrecytowały pierwsze miejsca

W poniedziałek 19 marca dwie nasze uczennice reprezentowały szkołę w XVIII Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej. Występ zarówno Kamili Przeliorz z klasy III jak i Dominiki Szulik z klasy VI zakończyły się pełnym sukcesem. Obie uczennice zdobyły I miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Kamila z wielkim temperamentem przedstawiła tekst Marka Szołtyska: „Całowanie i mamlanie”. Dominika z kolei przedstawiła refleksyjny monolog pani Cecylii Miki: „Widok z mojego okna downiej i dziś”. Gratulujemy!

tg

  Srebrnouści recytatorzy

„Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Tak mówi stare przysłowie. Nie srebro jednak ani złoto było nagrodą w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w naszej szkole.

20 marca dziesięcioro uczniów z klas IV-VI stanęło do rywalizacji o tytuł najlepszego recytatora SP7. Każdy z nich przedstawił wiersz oraz fragment prozy. Uczestnicy doskonale przygotowali się do konkursu i jury miało nie lada trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych. Pani Alina Olszynka, pan Tomasz Zientek, oraz pani Teresa Górecka podjęli w końcu decyzję o rozdaniu nagród. Oto zwycięzcy:

I miejsce – Dominika Wierzycka z klasy V

II miejsce – Magdalena Wróbel z klasy VI

III miejsce – Natalia Bartoń z klasy VI

wyróżnienie -  Ewa Pawliczek i Karolina Lipus z klasy VI

To jednak nie koniec recytatorskich zmagań. Cztery pierwsze osoby będą próbować swych sił w Rejonowym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się już w przyszły wtorek. Trzymamy kciuki i życzymy udanych występów.

tg

 

Elektroniczny nabór dzieci do przedszkola!!!!

Od dnia 26 marca 2012r. godz. 9.00 do dnia 10 kwietnia 2012r. godz. 12.00 
odbywać się będzie nabór elektroniczny dzieci do przedszkola na rok szkolny 2012/2013.

Strona dla rodziców:
www.zory.przedszkola.vnabor.pl

 Ogłoszenie dla rodziców sześciolatków

Zapraszamy zainteresowanych rodziców dzieci 6 letnich do odwiedzenia strony www.ore.edu.pl.

Vier, drei, two, one... i już po festiwalu języków obcych

24 lutego w naszej szkole odbył się Festiwal Języków Obcych. Każda klasa zaprezentowała piosenki i rymowanki w języku angielskim i niemieckim. Występom towarzyszyły ciekawe układy choreograficzne. Imprezę prowadzili uczniowie klasy szóstej: Ewa Pawliczek i Krzysztof Pysz. Na zakończenie festiwalu czekały na dzieci zakładki do książki oraz słodka niespodzianka. Dzięki festiwalowi udowodniliśmy, że nauka języków obcych może być łatwa i przyjemna.

 

Siódemka na śniegu

Na widok białego puchu i tych młodszych i starszych ogarnia chęć, żeby poszaleć na śniegu. Wystarczy obejrzeć zdjęcia, żeby przekonać się, że górski stok i sprzęt sportowy nie jest do tego konieczny. Najważniejsze to znaleźć zaśnieżone podwórko czy boisko i pomysły na zabawy. Wędrówki po tropach, robienie "orła", rzeźby
i fortece ze śniegu, zawody w rzucaniu  śnieżkami to tylko niektóre propozycje do wykorzystania. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze i zasadach bezpiecznej zabawy. Dobrze, że choć przez chwilę udało nam się nacieszyć śnieżną aurą bo teraz pozostały po niej tylko wspomnienia. Zresztą zobaczcie sami.... (kliknij w zdjęcie żeby przejść do galerii)
  (KS)

                                                                                           

Finał akcji "Opatrunek na ratunek"!

"Na misjach brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż, czy plaster są na wagę złota. Kiedy przychodzą paczki od Darczyńców to zawsze wielka radość i święto. W krajach dotkniętych wojną przydaje się dosłownie wszystko…"

Uczniowie klasy III zadali sobie trochę trudu i bardzo skrupulatnie podsumowali zaangażowanie przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wspólnymi siłami udało się zabrać: 247 strzykawek, 270 igieł, 195 bandaży, 160 kompresów opatrunkowych, 21 opakowań plastrów, 8 butelek wody utlenionej oraz 820 sztuk jednorazowych rękawiczek! DZIĘKUJEMY! Po raz kolejny udowodniliście, że "nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć…" MK

Aktualności Siódemki w internecie...

W roku szkolnym 2011/2012 w redakcji szkolnej gazetki "Aktualności Siódemki" pracują uczniowie klasy VI, którzy już we wrześniu zgłosili chęć kontynuowania pracy nad pisemkiem redagowanym przez ich poprzedników w zeszłym roku. Na cotygodniowych spotkaniach młodzi redaktorzy redagują artykuły do kolejnych numerów gazetki, projektują stronę tytułową, tworzą rebusy, wymyślają krzyżówki, przeglądają różne publikacje i gromadzą materiały do kolejnych numerów "Aktualności 7". Na łamach gazetki publikowane są także prace literackie i plastyczne autorstwa uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z bieżącym oraz archiwalnymi numerami naszej gazetki.

 Bezpieczne ferie!!!

 W związku ze zbliżającymi się feriami zachęcamy dzieci, rodziców oraz nauczycieli do zapoznania się z dokumentem na temat bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Poniżej zamieszczamy link do strony Kuratorium Oświaty w Katowicach. 

http://www.kuratorium.katowice.pl/

 

Dzień Babci i Dziadka u Smerfów

Dnia 20.01.2012 w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą Grupa Smerfów zaprosiła swoich najbliższych. To radosne wydarzenie rozpoczęło się wspólnym tańcem dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi. Przedszkolaki z Grupy III przygotowały występ dla babć i dziadków prezentujący wyuczone piosenki i wierszyki. Po występie wszystkie Smerfy wręczyły swoim babciom i dziadkom przygotowane wcześniej upominki - laurki, a rodzice dzieci zorganizowali słodki poczęstunek. Był to kolejny niezapomniany i pełen wrażeń dzień "maluszków" w przedszkolu!

Po naszymu czyli po ślonsku...

20 stycznia odbył się III Szkolny Konkurs Gwary śląskiej, w którym uczestniczyło aż 22 uczniów! Każdy z zawodników był wzorowo przygotowany i z przejęciem przybliżał słuchaczom niesamowite historie pisane "gwarowym językiem". Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym przez jury (w składzie: p. Beata Śleziona, p. A. Olszynka i p. Tomasz Ziętek). Szczególne gratulacje należą się Kamili Przeliorz z kl. III i Dominice Szulik z kl. VI, bo to właśnie te uczennice będę reprezentować 
szkołę na Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej. Z tego miejsca życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki! Dodatkowo serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom, którzy ufundowali bardzo atrakcyjne nagrody dla każdego uczestnika konkursu. 

Smerfowy bal...

9. stycznia był bardzo radosnym dniem w Grupie Smerfów! Tego dnia w naszej sali odbył się karnawałowy Bal Przebierańców.
W najmłodszej grupie przedszkolaków mogliśmy podziwiać królewny, wróżki, Króla Lwa, Pszczołkę Maję, Tygryska, kowboja Chudego, rycerza oraz kapitana statku. Oprócz tanecznej zabawy przedszkolaki brały udział w zabawach i konkursach. Z pewnością był to dla nich niezapomniany dzień. Podziękowania dla Rady Rodziców za ufundowanie upominków oraz słodkiego poczęstunku.

IV Koncert kolęd w Osińskiej Świetlicy...

06.01.2012 w Świetlicy w Osinach odbył się IV Koncert Kolęd i Pastorałek z gościnnym udziałem zespołu AF Music. Dodatkowo występ uświetnili uczniowie naszej szkoły prezentując ciekawe wykonania kolęd, a za sprawą przedstawienia bożonarodzeniowego "Świeć gwiazdeczko" można było znowu na moment przenieść się w świąteczny czas. Wszystkich, którzy okazali nam pomoc w czasie organizacji koncertu serdecznie dziękujemy.
Serdecznie dziękujemy Panu Aleksandrowi Klepkowi za fotoreportaż z Koncertu kolęd. Zdjęcia

 

Czarownice, krasnale i piraci zagościli do SP7...

5 styczeń był bardzo roztańczonym dniem w żorskiej "Siódemce", a to w związku z Balem Przebierańców. W wyśmienitym humorze na bal przybyły wróżki, królewny, piraci, rycerze i wiele innych ciekawych postaci. W czasie tanecznej zabawy nie zabrakło czasu na konkursy, które wzbudziły dużo pozytywnych emocji. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i słodkiego poczęstunku dla każdego uczestnika balu.


 

 

Jesteśmy na stronach marzycielskiej poczty...

Niezmiernie miło poinformować nam, że "jesteśmy" na stronach "Marzycielskiej poczty". Trzecioklasiści zachęcają do lektury. Poniżej załączamy link http://marzycielskapoczta.pl/uczniowie-z-zorskiej-siodemki-listy-pisza/

Kolejne potyczki Osińskich tenisistów

28.12.2012r. wielu uczniów naszej szkoły postanowiło zawojować Wigilijny Turniej Tenisa Stołowego. Czy to się im udało? Oczywiście! Większość pokonała rywali z całego Śląska. Po trudnych potyczkach z nie lada rywalami wywalczyli:

Marta Wołczyk- miejsce III
Ewa Pawliczek- miejsce VI
Jakub Myśliwiec- miejsce VI
Fryderyk Redlecki- miejsce VII.

Pozostali uczestnicy również zdobyli wysokie miejsca! Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów! [E.P]

Poniżej zamieszczamy link do artykułu na stronie MOSIR-u Żory. http://www.mosir.zory.pl/aktualnosci/xiii-wigilijny-turniej-dzieci-w-tenisie-stolowym-/

 

Konkurs

Za oknami zima, święta tuż- tuż, a w klasach jeszcze... jesień! SU musiał zadbać o to, aby zima została godnie powitana. Postanowił zorganizować konkurs na najlepiej udekorowaną klasę. Rywalizacja była bardzo zacięta. Każda klasa miała „chrapkę” na zwycięstwo. Po zaciętej walce w klasach I-III wygrała klasa II, a w klasach IV- VI wygrała klasa V.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

Wigilijki klasowe

"Przybierzeli do Betlejem pasterze..."- w klasach rozbrzmiewają dźwięki kolęd i pastorałek. Święta wprowadziły do szkoły zapach piernika i rodzinną atmosferę... 22 grudnia postanowiliśmy wspólnie zasiąść do stołu i poczęstować się opłatkiem. Cała szkoła cieszyła się z magii tych Świąt i nikomu nie schodził uśmiech z twarzy. Dzień ten uświetniły jasełka przygotowane przez klasę pierwszą i trzecią. Poznaliśmy również laureatów wszelkich konkursów. Zaczynając od szkolnych, aż po te na szczeblu wojewódzkim. Wszystkim życzymy dalszych sukcesów, wesołych świąt i szczęśliwego roku 2012! :) [E.P]

 

Cała Polska czyta dzieciom...

Nasza szkoła również, jak co roku, przyłączyła się do tej popularnej już w całym kraju akcji. 22 grudnia do uczniów klasy I i II przybył gość – pan Tomasz Górecki, pracownik Muzeum Miejskiego w Żorach.

 pierwszej części swojej wizyty pan Tomek opowiadał o kończącej się właśnie polskiej prezydencji w Unii Eropejskiej. Następnie przeczytał opowiadanie o Mikołajku popularnym uczniu francuskiej szkoły. Wszyscy pewnie zgodzą się przecież, że: „Przed świętami jest fajnie”. Uczestnikom spotkania wyraźne podobała się zabawna historia chłopca podobnego do nich, o czym świadczyły salwy śmiechu pojawiające się w trakcie spotkania.
/tg

Marzycielska poczta... 

20 grudnia w szkole mieliśmy bardzo fajne zajęcia. Przynieśliśmy do szkoły kopertę, znaczek i .....adres dziecka, który mogliśmy znaleźć na stronie:www.marzycielskapoczta.pl. Cała klasa III zrobiła karty świąteczne do chorych dzieci z "marzycielskiej poczty". Jak się okazało było to nie lada wyzwanie dla każdego z nas, gdyż zajęło nam to 2 godziny lekcyjne. Mieliśmy różne ciekawe pomysły, które przy pomocy wychowawczyń mogliśmy zrealizować. Lekacja była bardzo pouczająca
i otworzyła nam oczy 
na inny świat. /tekst opracowała uczennica kl. III Dominika Cimała/  

 Konkurs na Ozdobę Bożonarodzeniową...

Konkurs na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział, za piękne i oryginalne prace. Oto nagrodzeni uczniowie w klasach I-III:
                                                    I miejsce- Dawid Pistelok 

       II miejsce- Monika Pustelny 
       III miejsce- Agata Magiera
       wyróżnienie dla Dominika Pikosa;            
       W klasach IV-VI:
       I miejsce- Michał Solik

       II miejsce- Karolina Kuliga
       III miejsce- Wiktoria Piecha.

Zwycięzcy z klas IV-VI wzięli udział w konkursie międzyszkolnym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Żorach. Karolina Kuliga zdobyła I miejsce! Brawo Karolina! 
Organizator przygotował dla wszystkich uczestników dodatkowe atrakcje, m.in. jasełka oraz warsztaty artystyczne "Filcowanie metodą na mokro i sucho". Powstały ciekawe ozdoby z filcu. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. /KS

Kiermasz Świąteczny...

19 i 20 grudnia w naszej szkole odbył się Świąteczny Kiermasz. W półmroku świec
i słowach starej, polskiej kolędy można było nabyć ozdoby, które z pewnością przystroją świąteczny stół lub będą miłym prezentem dla najbliższych. Wszystkim, którzy w przedświątecznej gonitwie znaleźli dla nas trochę czasu i zawitali w szkolne progi serdecznie dziękujemy. /MK/

Ballo - kolejny sukces Ewy Pawliczek...

Ewa Pawliczek zajęła II miejsce w kategorii solista w IX Jesiennych Spotkaniach Artystycznych Ballo – Żory 2011. Uroczystość podsumowująca ten przegląd twórczości dzieci i młodzieży jak i koncert laureatów „Grudniowe marzenia” odbywały się w wypełnionej po brzegi sali kinowej „Na Starówce” 9 i 13 grudnia. Gratulujemy Ewie! / KS

 

Kolędnicy z SP 7

15 grudnia uczniowie klasy III wystąpili z bożonarodzeniowym przedstawieniem przed pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej oraz Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Mury budynków rozbrzmiewały wesołą kolędą i życzeniami "ubranymi" w wiersze. Spotkanie obfitowało w szczere uśmiechy i łzy wzruszenia… Serdecznie dziękujemy za ciepłe i życzliwie przyjęcie.

 

Kolejne spotkanie grupy wsparcia RO-DZI-NA.

7 grudnia odbyło się kolejne spotkanie grupy wsparcia. Tym razem uczestnicy wykonali gipsowe ozdoby na choinkę. Każdy uczestnik wyszedł z zajęć
z pudełkiem przepięknych, kolorowych ozdób. (AT)

 

 

Poczuj z nami magię świąt na kiermaszu szkolnym

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie uczniowie wraz z nauczycielami zapraszają na
SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY,
który odbędzie się 19 grudnia od 15:00 – 17:30 oraz 20 grudnia – w godz. porannych (przerwy). Do nabycia: ręcznie robione ozdoby świąteczne, ręcznie malowane obrusy i wiele innych rozmaitości. 

Poczuj wraz z nami magię tych Świąt!

 

Szlachetna paczka z SP 7

10 grudnia nastąpił finał Szlachetnej Paczki w SP 7 czyli ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy. Głównym założeniem akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.
W tym roku uczniowie kl. III oraz chętne osoby gromadziły odzież, obuwie, zabawki, żywność, materiały papiernicze, a to wszystko po to, by potrzebująca Rodzina poczuła namiastkę prawdziwych Świąt. Oprócz darów materialnych dzieci pamiętały także, by do prezentów dołączyć świąteczne 

życzenia na własnoręcznie wykonanych rysunkach. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowana Szlachetnej Paczki serdecznie dziękujemy. Razem możemy więcej. Do zobaczenia za rok! (więcej informacji na temat akcji na stronie www.szlachetnapaczka.pl ) (MK)

Święty Mikołaj przybył do Osin

W poniedziałkowy poranek (05 grudnia) uczniowie klas I-III pojawili się tłumnie w Świetlicy w Osinach. Brali udział w spotkaniu ze Św. Mikołajem. Zanim jednak staruszek z mleczną brodą obdarował najmłodszych prezentami wszyscy musieli wziąć udział w zabawnych konkurencjach, by przekonać pomocników Św. Mikołaja – elfów, że zasłużyli na podarek. Myślę, że każdy lubi zaczynać nowy tydzień z szerokim uśmiechem na twarzy, dlatego
w sposób szczególny dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i 
ufundowanie upominków. 

Z kolei 6 grudnia dzięki zaproszeniu wysłanemu przez Samorząd uczniowski do Mikołaja poczciwy staruszek zawitał osobiście do naszej szkoły wraz
z dwoma Aniołkami i dwoma Diabełkami. Diabełki jak co roku niegrzeczne dzieci wysmarowały węglem natomiast Aniołki dzieliły słodyczami za które jesteśmy bardzo wdzięczni Radzie rodziców. Do następnego roku Mikołaju....:)

 

List do Św. Mikołaja....

Początek grudnia sprzyja pisaniu listów do Św. Mikołaja… I tak było dzisiaj w kl. III. Na szczególną uwagę zasługuje list ucznia Błażeja Konska. Przeczytajcie, zastanówcie się i w przedświątecznej gorączce zatrzymajcie się chociaż na moment:

"Święty Mikołaju dziękuję Ci za wszystkie prezenty, które mi dałeś w zeszłym roku. W te Święta nic nie chcę. Chcę tylko, żebyś Ty miał więcej czasu dla siebie. Bardzo będę się cieszył z twojego szczęścia. Do zobaczenia! B. Konsek" 

 

Wizyta w kopalni KWK "Krupiński"

1 XII uczniowie klasy III odwiedzili KWK "Krupiński" w Suszcu. Oglądaliśmy szyby i pomieszczenia,
w których górnicy spotykają się przed pracą czyli cechownię i lampownię. Mieliśmy okazję podziwiać konstrukcję szybu, która jest ewenementem na skalę Europy! Widzieliśmy także sprzęt ratowników górniczych. Byliśmy także w pomieszczeniach, gdzie się uczą
i szkolą. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo
o ciężkiej pracy górnika. Pan, który nas oprowadzał po zakładzie, cierpliwie odpowiadał na wiele naszych 

pytań. Spędziliśmy bardzo miło czas na terenie kopalni. 
/tekst opracowała uczennica klasy III 
Marta Fedorczuk we współpracy z wychowawcą/

Podwójni mistrzowie Żor....

2 grudnia w Hali Sportowej Żory odbył się Miejski Turniej w Tenisa Stołowego.
Do turnieju przystąpiło 10 szkół które reprezentowało ok 60 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Wołczyk, Dominika Szulik, Ewa Pawliczek, Jakub Myśliwiec, Mateusz Lubszczyk oraz Fryderyk Redlecki.  Uczniowie siódemki zdominowali turniej zdobywając dwa pierwsze miejsca drużynowo oraz dwa pierwsze
i drugie miejsca indywidualnie. W finale chłopców Kuba wygrał z Mateuszem a w finale dziewcząt Marta pokonała Ewę. Życzymy kolejnych sukcesów na rejonowych zawodach w Rybniku i trzymamy kciuki za naszych mistrzów./sm
                           

Ślubowanie Smerfów

21 listopada o godz. 13:00 Maluszki
z grupy III zostały oficjalnie przyjęte
w poczet przedszkolaków
a czarodziejska różdżka w magiczny sposób przemieniła Grupę III w Grupę Smerfów podczas tej samej uroczystości.

W tym jakże wesołym i niezapomnianym wydarzeniu uczestniczyli również goście specjalni: pani dyrektor, Zofia Marklowska, pani wicedyrektor, Beata Śleziona oraz wychowawczyni Grupy Wiewiórek, pani Barbara Woźnica. Miłym akcentem był Smerfny poczęstunek oraz Smerfna sesja fotograficzna przygotowane przez rodziców dzieci.

Po udanym występie dzieci i uroczystym ślubowaniu zostały one pasowane
na przedszkolaka przez panią dyrektor oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Grupa Smerfów i AK

Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej

W czwartek, 17 listopada, odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał prezydent Żor Waldemar Socha. Następnie wszyscy zgromadzeni goście oraz uczniowie
i nauczyciele udali się na nową salę, aby podziwiać jej wnętrza i program artystyczny przygotowany przez uczniów. Widzowie zostali zapoznani między innymi z krótką historią szkoły i obejrzeli zabawną adaptację „Kopciuszka”
w wersji sportowej. Nie obyło się też bez podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozbudowy szkoły. Złożyła je w imieniu społeczności szkolnej pani dyrektor Zofia Marklowska. Życzenia jak najlepszego i wszechstronnego korzystania z nowego obiektu złożył z kolei prezydent Socha. Najweselszym akcentem całej uroczystości okazało się odśpiewanie przez wszystkich zgromadzonych piosenki: „Czy znasz magiczną liczbę 7”. Do wspólnej zabawy w takt piosenki przyłączyli się niemal wszyscy, zaś uśmiechy zagościły na twarzach zgromadzonych. Na sam koniec goście mogli zajrzeć do wszystkich pomieszczeń w nowo wbudowanej części szkoły.
/tg

 

 

Sukces Igorka w  Konkursie Pięknego Czytania

   Igorek                                       

"Czytanie dobrych książek
jest niczym rozmowa 
z najwspanialszymi ludźmi 
minionych czasów".
/Kartezjusz/

   
28 października był szczęśliwym dniem dla ucznia kl. III – Igora Kuczery. Zdobył on III miejsce w Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Szkołę Specjalną w Żorach. Zgromadzonej publiczności oraz jury zaprezentował zabawny wiersz Agnieszki Frączek "Całuski
i Buziaczki". Igor był najmłodszym uczestnikiem konkursu, dlatego tym bardziej gratulujemy i cieszymy się z sukcesu.
 /MK/

 

Ślubowanie pierwszoklasistów...

27 października w obecności dyrekcji, rodziców oraz w asyście dwóch koleżanek z czwartej klasy, pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7.

Zanim to jednak nastąpiło mali bohaterowie zaprezentowali krótki program artystyczny oraz śpiewająco, tanecznym krokiem przeszli przez wszystkie przygotowane konkurencje. W końcu nastąpiła najważniejsza część- uroczysta przysięga oraz pasowanie  przez panią dyrektor. Każdy uczeń otrzymał dyplom oraz legitymację. Po części artystycznej wszyscy udali się na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Była również okazja do bliższego poznania się rodziców, którzy chętnie uczestniczyli w zabawach integracyjnych przygotowanych przez wychowawców.

W imieniu całej społeczności szkolnej życzymy pierwszoklasistom samych radosnych dni w naszej szkole.

 

"Czarodziejskie źródełko"....

                       
    W październikowy ranek (27 X) aktorzy Teatru "Ateneum" w Katowicach zaprezentowali w żorskim kinie "Na Starówce" spektakl dla najmłodszych pt. "Czarodziejskie źródełko". Uczniowie klasy III wzięli udział w tym wydarzeniu. Nie lada gratkę stanowiła możliwość wypróbowania swoich sił na scenie. Po przedstawieniu dzieci z bliska mogły zobaczyć pacynki, jawajki, kukiełki i marionetki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że "teatralny czwartek" należał do bardzo udanych dni. /MK/


 

"Godomy po naszymu"

 

25 października uczennice klasy III:

Agata Bartoń i Kamila Przeliorz

 zdobyły II miejsce w II Regionalnym

 Konkursie Gwarowym "Godomy po naszymu". 

 Wiersz Marka Szołtyska pt. "Śląskie cyferki"

przyniósł uczennicom wiele szczęścia. Konkurs

odbył się w Domu Śląskiej Kultury

w Woszczycach. Parafrazując znanego

poetę Mikołaja Reja, w czasie konkursu

można było wielokrotnie utwierdzić się

 w przekonaniu, że "Ślązacy nie gęsi, swój język mają".   

 

[MK]

 

 

Dzień Edukacji Narodowej to święto oświaty i szkolnictwa wyższego upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773r. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty. 14 października w szkołach organizuje się zajęcia opiekuńcze oraz spotkania z uczniami. Z okazji Dnia Komisji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom naszego Zespołu życzymy satysfakcji oraz wielu sukcesów w pracy zawodowej.

 

 

Jesienne spotkania z...

 

3 października 2011 pojechaliśmy do Miejskiej Biblioteki w Żorach na XIV edycję "Jesiennych spotkań z..." pod hasłem "Bo fantazja jest od tego, aby bawić się na całego", czyli zabawy z twórczością Wandy i Ewy Chotomskich. Pani bibliotekarka zapoznała nas z zabawnymi wierszami. W pamięć zapadła nam historia o koziołku, który nie umiał śpiewać. Był też czas na gry i zabawy. Na koniec każdy z nas wyczarował z gazety drzewko palmowe i ozdobił kredkami kolorowego ptaszka na patyczku.
 

[tekst opracował Dominik Pikos z kl. III we współpracy z wychowawcą]  więcej zdjęć

O projekcie edukacyjnym Lepsza Szkoła...

Lepsza Szkoła to zainicjowany w 2002 roku projekt edukacyjny, obejmujący nauczycieli matematyki, języka polskiego, historii, fizyki i biologii. Jego główne cele to badanie efektywności nauczania, rozwijanie integracji międzyprzedmiotowej oraz kształcenie nauczycieli. W dotychczasowych edycjach Lepszej Szkoły wzięło udział 49 tys. nauczycieli i 3 mln uczniów, a projekt objął swoim działaniem wszystkie etapy edukacyjne.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu w roku szkolnym 2005/2006. Od tej pory, co roku,  uczniowie klas IV, V i VI  systematycznie rozwiązują standaryzowane testy kompetencji z języka polskiego, które otrzymują od Wydawnictwa. Nauczyciele języka polskiego regularnie sprawdzają poziom wiedzy i umiejętności klas, mogą prawidłowo oceniać postępy i braki. Dodatkową pomocą w pracy jest możliwość porównywania wyników klasy z wynikami wszystkich klas objętych programem z całego kraju. Uczestnictwo w projekcie niesie więc wielostronne korzyści zarówno uczniom jak i nauczycielom, umożliwia sprawne badanie efektywności nauczania oraz długoterminowe, konsekwentne przygotowywanie uczniów do sprawdzianu po szkole podstawowej.

Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji projektu projektu życzymy doskonałych wyników!

 Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego

Dotychczas  funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego bardzo kreatywnie pełniły Pani Anna Duda oraz Pani Anna Masny. Dzięki nim uczniowie naszej szkoły nigdy się nie nudzili. Zawdzięczamy im m.in. takie imprezy jak: Szkolny Dzień Sportu, Pokaz Talentów, kącik słodkości, Dzień Dziecka, andrzejki, dyskoteki szkolne, Kino Siódemki oraz wiele ciekawych atrakcji przygotowanych dla uczniów naszej szkoły. Po kilku latach ich "służby" nadszedł czas na zmiany. 12 września odbyły się wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Możliwość oddania głosu miał każdy uczeń naszej szkoły. Przeważającą ilością głosów wygrał Pan Sebastian Marklowski - nauczyciel wychowania fizycznego. Serdecznie gratulujemy!

[Ewa P.]

Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

W czwartek, 1 września, nowy rok szkolny przywitało w naszym Zespole 123 uczniów. Od tego roku szkolnego korzystać oni będą nie tylko z dotychczas istniejącego budynku, ale także z nowego obiektu sportowego, w którym znajdują się m.in.: sala gimnastyczna, szatnie uczniowskie, stołówka oraz sala przedszkolna. Z dniem 1 września w Zespole otwarte zostały także trzy poranne oddziały przedszkolne. Pierwszy dzień w przedszkolu dostarczył dzieciom nie lada emocji...

"1 września o godz.7.30 grupa II uroczyście rozpoczęła nowy rok przedszkolny. Nowe koleżanki i koledzy oraz przyjaciele z zeszłego roku, do tego nowa sala i nowe zabawki – to wszystko wywołało w nas tak wiele emocji, że zapomnieliśmy o smutku i łzach za rodzicami.

Pierwszego dnia braliśmy udział w tańcach i zabawach integracyjnych, dzieliliśmy się wrażeniami z wakacji i, co najważniejsze, obchodziliśmy 4 urodzinki Bartka. Wspólnie odśpiewaliśmy Mu głośno "Sto lat", były życzenia, słodki poczęstunek i wesołe tańce.

Mamy nadzieję, że cały rok będzie tak przyjemny i wesoły jak dzisiejszy dzień.

 

                                                                         Przedszkolaki z wychowawczynią "

                                                                                                                            [WK]

Kalendarz roku szkolnego 2011/2012 (do pobrania w formacie pdf)

Apel Śląskiego Kuratora Oświaty do rodziców i uczniów z terenu województwa śląskiego

 

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2010/2011

Zakończenie roku szkolnego 2010/2011

    W środę uczestniczyliśmy w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2010/2011. Dla uczniów ZSP-7 był to dobry rok, średnia ocen w klasach IV-VI wyniosła 4.35, wszyscy uczniowie otrzymali promocję do następnej klasy, 12 uczniów, czyli 100% szóstoklasistów, ukończyło szkołę podstawową, 22 czerwca 2011 rozdano 19 świadectw z wyróżnieniem. Uzyskane wyniki w nauce wskazują, że wszyscy zasłużyli na długo wyczekiwane wakacje!

Uczniom, nauczycielom i pracownikom ZSP-7 gratulujemy osiągnięć i  życzymy udanego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!

Ale to już było i nie wróci więcej...

Dziś, tj. 21 czerwca 2011r., w obecności uczniów klas I - V, przedszkolaków, rodziców oraz Rady Pedagogicznej, żegnaliśmy naszą szóstą klasę. Absolwenci, poprzez przygotowany program artystyczny, podziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi, rodzicom oraz młodszym kolegom za wspólnie spędzony czas. Mimo radości z uzyskania bardzo dobrych wyników w nauce, wysokich ocen z zachowania oraz świetnie napisanego sprawdzianu OKE, odczuwaliśmy smutek, bo nadszedł czas pożegnania. Już wkrótce po szkole podstawowej pozostaną tylko wspomnienia... Naszym wspaniałym absolwentom życzymy wielu sukcesów na kolejnych etapach edukacji. Powodzenia!

więcej zdjęć

Wakacje tuż-tuż

Zbliżają się wakacje. Uczniowie klasy II i III mieli okazję spotkać się         17 czerwca  z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Żorach  p. Kamilą Siedlarz, która przypomniała podstawowe zasady  obowiązujące w czasie  poruszania się po drogach. Prezentacja przedstawiona w czasie spotkania umożliwiła uczniom aktywny udział w spotkaniu. Pamiętajcie - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

[AT]

Dzień Patrona Szkoły

20 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoła. Uroczysta Msza Święta oraz krótki apel poświęcony Franciszkowi Harazinowi pozwoliły na chwilę zadumy i wspomnień.  Wręczono także nagrody Franciszka Harazina. W tym roku Nauczycielem Roku została                 p. Beata Śleziona. Uczniem roku została uczennica klasy VI Oliwia Mrowiec. Nagrodzonym gratulujemy.

[AT]

Dwudniowa wycieczka po Ziemi Kłodzkiej

 9 czerwca wybrałem się wraz z klasą piątą na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Była to przez nas wszystkich długo oczekiwana wyprawa.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy w Czermnej Kaplicę Czaszek, w której zgromadzone są szczątki  ponad 24. tys. ludzi – ofiar wojny trzydziestoletniej, wojen śląskich i różnych epidemii. Było to dla mnie zaskoczenie oglądać tak ogromną liczbę ludzkich kości i czaszek.

Następnie pojechaliśmy do Karłowa, aby wejść na górę Szczeliniec Wielki. To najwyższe wzniesienie Gór Stołowych. Na szczycie przewodnik opowiedział nam, dlaczego skały zostały w tak dziwny sposób uformowane. Było tam kiedyś królestwo. Pewnego dnia czarnoksiężnik zemścił się i zamienił wszystkich ludzi i zwierzęta w skały. To tylko legenda, a tak naprawdę natura stworzyła tak zaskakujące kształty. Można było zobaczyć, słonia, wielbłąda, olbrzymią kwokę i różne postacie ludzkie. Widoki zapierały dech w piersiach.

Po tak wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu, mogliśmy odpocząć w ośrodku wypoczynkowym w Radkowie.

Drugiego dnia wszyscy obudziliśmy się wcześnie, aby zobaczyć jeszcze wiele wspaniałych miejsc. Po ekspresowym pakowaniu pojechaliśmy do Jaskini Niedźwiedziej, uważanej za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. I słusznie! Oglądaliśmy tam piękne stalaktyty, stalagmity i inne  formy naciekowe. Dodatkową atrakcją były kości niedźwiedzia jaskiniowego, od których jaskinia wzięła nazwę.

Kolejnym interesującym miejscem była Twierdza w Kłodzku – kiedyś budowla obronna. Szliśmy labiryntem, który wywarł na mnie największe wrażenie i nie ukrywam, że się przestraszyłem, kiedy przewodnik wyłączył na moment światło. Po wyjściu z labiryntu emocje opadły, ale nadal widziałem w oczach moich kolegów przerażenie.

Nigdy nie zapomnę wyjazdu do Kłodzka i na pewno jeszcze wrócę do tego niesamowitego miejsca, które ma wiele do zaoferowania.

Mateusz Górka (kl. V)

 

Osiągnięcia uczniów SP7 w roku szkolnym 2010/2011

Z pamiętnika drugoklasisty

We wtorek 14 czerwca wszyscy chętni uczniowie kl. II mogli sprawdzić się jako nauczyciele. Tego dnia wychowawczynie zasiadły w szkolnej ławie a chętni uczniowie prowadzili zajęcia. Oskar wytłumaczył kolegom co to jest "czarna dziura". Dominik przekonywał, że pająki wcale nie są takie straszne. Mateusz jest fanem motoryzacji, więc wysłuchaliśmy wykładu o ajnowszych modelach samochodu. Była też chwila wytchnienia w czasie wykonywania  prac plastycznych. Z pomocą Agaty  i Marty wyczarowaliśmy ciekawe kwiaty z serwetek i ulepiliśmy inne cudeńka z plasteliny. Błażej nucił nam piosenkę o miesiącach w języku angielskim. Oczywiście nie obyło się bez kartkówek i łamigłówek (a te przygotowali dla nas: Maks, Dominika, Kamila, Andżelika, Wiktoria i Marta). Jednym słowem prawie każdy sprawdził swoich sił w zawodzie nauczyciela. Punktem kulminacyjnym dnia było wspólne przyrządzanie truskawkowego koktajlu. Nie trzeba chyba mówić, że amatorów zdrowego napoju nie brakowało w sali, w której jak echo niosły się słowa "Czy można prosić dokładkę?" ? [MK]

więcej zdjęć

Smacznie i zdrowo...

31 maja był bardzo "smacznym" dniem, ponieważ samodzielnie przyrządzaliśmy kanapki. Każdy z nas miał za zadanie przynieść zdrowe produkty. W klasie pojawiły się nowalijki tj. rzodkiewki, ogórki, pomidory, szczypiorek, zielona cebulka. W niedługim czasie "wyczarowaliśmy" pyszne i pożywne drugie śniadanie, które z apetytem zjedliśmy. Poczęstowaliśmy też pracowników naszej szkoły. Grunt to zdrowo się odżywiać! 

[Tekst opracowała Agata Bartoń kl. II we współpracy z wychowawcą]

więcej zdjęć

Dwa dni we Wrocławiu

Już dawno uczniowie klasy III nie byli tak zadowoleni. 24-25 maja 2011 roku na długo zostanie w ich pamięci. Wtedy to odbyła się ich pierwsza dwudniowa wycieczka. W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Katedrę, Stare Miasto, Uniwersytet Wrocławski, Ostrów Tumski, podziwiali także panoramę Wrocławia z 60 metrowej wieży. W ogrodzie botanicznym mieli okazję podziwiać wiele ciekawych roślin.  Atrakcją okazał się także szlak krasnoludków. Uczniowie musieli być bardzo skupieni – krasnoludków jest około 150. Następnego dnia odbył się rejs stateczkiem po Odrze i zwiedzanie ZOO. Wszyscy w dobrych humorach i pełni wrażeń wrócili do domu.                                                                                                    więcej zdjęć

[AT]

Przemarsz z żonkilami.

27 maja uczniowie III, IV i VI klasy wzięli udział w podsumowaniu akcji Pola Nadziei organizowanej przez Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. W korowodzie, który przeszedł od Hospicjum im. Jana Pawła II, przez ulicę Boryńską i Folwarecką do parku „Cegielnia”, prócz uczniów żorskich przedszkoli i szkół wzięli udział także przedstawiciele władz miasta. Na zakończenie imprezy prezydent miasta wręczył nagrody zwycięzcom konkursów.

[AT]

Dalszy ciąg wojaży!

Tym razem 24 maja uczniowie klasy II wybrali się do Tarnowskich Gór. Mogli tam zobaczyć Zabytkową Kopalnię Srebra. Pod ziemią spotkali Skarbnika, który opowiedział im ciekawą legendę. Jednak największą atrakcją był przepływ łodzią w Sztolni Czarnego Pstrąga. Tego dnia ani dobre humory ani słoneczna pogoda nie zawiodły. 

                                                                                                                                    [MK]                                                                                                                                                           więcej zdjęć

Ostatni w tym roku szkolnym wyjazd za nami!

Tym razem 21 maja klubowicze spędzili dzień w szczególnym miejscu. W  samym centrum przemysłowej aglomeracji na powierzchni 20 ha znajduje się Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Jest to muzeum na wolnym powietrzu, w którym na tle krajobrazów łąk i pół prezentowane są zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, (kapliczki, kościół) użyteczności publicznej (wiejska szkoła i sklepik), a także rzemieślniczo-przemysłowe (garbarnia., kuźnie, młyny). Dzięki temu każdy z wycieczkowiczów mógł na chwilę przenieść się w czasie i podziwiać typowe dla naszego regionu zabytki drewnianej architektury ludowej i posłuchać ciekawych historii na temat życia i obyczajów tamtych czasów. Podczas warsztatów wikliniarskich poznaliśmy m.in. legendy na temat wikliny oraz tajniki wyplatania koszyków. Każdy mógł spróbować własnych sił i stworzyć wiklinowy kwiatek lub motylek. Pojawił się także ważki i króliczki- twórcze zabawy z wyobraźnią! W promieniach słońca i otoczeniu zielonych traw mali podróżnicy mieli także czas na zabawę w tradycyjnego „berka”. Na zakończenie była przejażdżka bryczką z kucykiem Kajtkiem. Wrażeń nam nie brakowało!

zdjęcia z wycieczki                                                                                                    [KW]

II miejsce „Siódemki” w III Międzyszkolnym Konkursie „Mistrz Nauk Przyrodniczych”

10 maja z samego rana do Gimnazjum Nr 3 wyruszyła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Nikola Michalska i Szymon Tomala z klasy VI oraz Ewa Pawliczek z klasy V. Po serdecznym powitaniu nas przez gospodarzy uczniowie przystąpili do I części konkursu, która polegała na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, czyli biologii, chemii, geografii i fizyki. Pytania niejednokrotnie wykraczały poza poziom wiedzy ucznia szkoły podstawowej, wszakże „walka” toczyła się o tytuł MISTRZA. Następnie każdy uczeń odczytał napisany przez siebie wiersz o tematyce przyrodniczej. Ten etap ukazał
u niejednego uczestnika talent poetycki, a u wszystkich wielką wrażliwość na piękno otaczającej nas przyrody. Po chwilach z poezją nadszedł czas na II część konkursu, czyli zadania sprawdzające kreatywność i twórcze myślenie. Uczniowie zmagali się m.in.
z  krzyżówkami, rebusami, rozsypankami wyrazowymi. Po obradach jury nadszedł wyczekiwany z niecierpliwością moment ogłoszenia wyników. Okazało się, że po zsumowaniu punktów uczniów poszczególnych szkół, nasza reprezentacja zajęła wysokie II miejsce, z czego niezmiernie się ucieszyliśmy. Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród każdemu uczestnikowi, w doskonałych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną. Wprawdzie tytuł Mistrza Nauk Przyrodniczych mogła zdobyć tylko jedna osoba, jednak każdy uczestnik miał możliwość sprawdzenia samego siebie, swojej wiedzy oraz wzbogacenie się o kolejne, ważne w jego życiu, doświadczenie.

[UM]

Dzień Europejski przygotowany metodą projektu

Do Dnia Europejskiego, zorganizowanego 19 maja 2011r., uczniowie wszystkich klas przygotowywali się przez trzy tygodnie. Po oficjalnym losowaniu poszczególne zespoły przystąpiły do opracowania prezentacji jednego kraju należącego do Unii Europejskiej. Efekty wytężonej pracy mogliśmy podziwiać w czwartkowe przedpołudnie. Poza niezwykle pieczołowicie przygotowanymi scenkami na temat wylosowanych krajów, uczniowie degustowali potrawy charakterystyczne dla różnych regionów Europy, wykonywali pracę plastyczną pt. "Moja szkoła w Europie za 30 lat", uczestniczyli w głosowaniu na najciekawszą prezentację. Jak podkreślają organizatorzy Dnia Europejskiego rywalizacja była niezwykle wyrównana. Ostatecznie w kategorii klas I-III pierwsze miejsce wywalczyła klasa I prezentująca Austrię, a w kategorii klas IV - VI najpopularniejsi okazali się "Grecy" - czyli występ przygotowany przez klasę V. Podsumowaniem imprezy była prezentacja szkolnego projektu "Nauka, praca, zabawa!" (www.nauka-praca-zabawa.pl) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik Dnia Europejskiego otrzymał z rąk uczennic klasy VI długopis reklamowy z nazwą projektu.

zdjęcia z uroczystości

 

Ogólnopolskie badanie umiejętności trzecioklasisty OBUT 2011

17 maja uczniowie klasy trzeciej przystąpili do ogólnopolskiego testu trzecioklasisty. Test organizowany był przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przystąpiło do niego około 250 tysięcy uczniów z ponad 10 tysięcy podstawówek z całej Polski. Uczniowie najpierw  przez 40 minut mierzyli się z zadaniami z języka polskiego a po 15 minutowej przerwie przystąpili do rozwiązywania zadań             z matematyki. Między innymi uczniowie zmagali się z tekstem bajki o żółwiu i zającu, musieli napisać ogłoszenie o zagubionym parasolu, które ma pomóc w odzyskaniu zguby, a z matematyki mieli za zadanie obliczyć obwód prostokąta oraz rozwiązać szereg innych zadań tekstowych. Wyniki znane będą za około trzy tygodnie. Liczba uzyskanych punktów nie ma wpływu ani na oceny, ani na promocję do następnej klasy.

[AT]


Szlakiem zamków...


"17 maja przynieśliśmy do szkoły kartonowe pudełka, małe kamyki, korę i mech. Z pudełek zbudowaliśmy zamek. Kamienie wykorzystaliśmy do zrobienia muru obronnego, który otaczała fosa. Z mchu i kory ułożyliśmy plac zamkowy. Całość wygląda okazale i bardzo przypomina twierdzę w rzeczywistości".

 

 Dominika Cimała

kl. II 

 

więcej zdjęć

 

 

 

Wyjazd do Goczałkowic

 

Wtorkowy poranek (11 maja) uczniowie kl. I i II postanowili spędzić w Centrum Ogrodnictwa w Goczałkowicach. W takim miejscu maj wydawał się jeszcze piękniejszy a to wszystko za sprawą kolorowo kwitnących kwiatów i krzewów. Można było nacieszyć oko niesamowitą scenerią w angielskim i japońskim ogrodzie. Z pewnością poszerzyliśmy wiedzę na temat wiosennego ogrodu. Jest to niesamowite miejsce, nie tylko na przedmiotową wycieczkę, ale także bardzo dobry pomysł na spędzenie niedzielnego,
słonecznego popołudnia w gronie rodziny. Polecamy! 

[MK]

zdjęcia z wyjazdu

 

„Jesteśmy częścią przyrody”

Klasa piąta w czasie szkolnych obchodów Dnia Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem "las całkiem blisko nas" zaprosiła do udziału w biegu na orientację.
    W dniu 07.05.11r na starcie zgłosiło się 26 uczestników z klas IV-VI. Trasy wyznaczone na mapkach doprowadziły ekipy wraz z opiekunami do parku w Baranowicach.  Na miejscu, w pięknych okolicznościach przyrody mieliśmy okazję poznać harcerskie gry terenowe. W punktach kontrolnych trzeba było wykazać się znajomością  musztry, sygnalizacji Morse'a, odczytywaniem zaszyfrowanych wiadomości, tworzeniem mapy terenu. Można więc było popracować nad kondycją fizyczną ale i rozwinąć możliwości umysłu.
    Poznanie tego zielonego sportu udało się dzięki zaangażowaniu harcerzy: Zuzy, Kamila, Mirka oraz Marka z drużyny VII pod opieką druha Grzegorza Poręby – przedstawicieli żorskiego hufca ZHP. Całej akcji towarzyszyły wspaniała pogoda i wyśmienite nastroje.

zdjęcia z biegu

[KS]

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

29 kwietnia uczniowie klasy III wraz z wychowawcami wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczniowie przeszli ulicami miasta na żorski Rynek, gdzie mieli okazję zobaczyć pokazy uczniów żorskich szkół. Niektórzy wzięli udział w loterii.  Wychowawcy klasy zapewnili uczniom naszej szkoły słodki poczęstunek.(A.T.)

Ku przestrodze

28 kwietnia klasa V zaprosiła całą społeczność szkolną na krótkie przedstawienie pt: „Wycieczka po mieście Machine Town”. Uczniowie zaprezentowali nam pesymistyczną wizję przyszłości, gdzie miasta będą pełne betonu i zanieczyszczeń, a towarem najbardziej poszukiwanym w sklepach stanie się świeże powietrze.

Z pewnością żaden z nas nie chciałby mieszkać w takim miejscu. Starajmy się więc robić wszystko, aby świat wokół nas był pełen kolorów i świeżego powietrza, a  nie przypominał zadymionego, szarego miasta maszyn.

Impreza została zorganizowana jako część obchodów Światowego Dnia Ziemi, przypadającego w tym roku 22 kwietnia.

[TG]

W "Siódemce" dużo się dzieje!

 

Dzisiaj, tj. 19 kwietnia, uczniowie mogli śledzić losy niesfornego Tomka i czarnego kruka w przedstawieniu przygotowanym przez kl. II pt. "Kra, kra, kra kruk nam dobrą radę dał". Bohaterowie przypomnieli wszystkim jak radzić sobie w sytuacji, kiedy się złościmy. Sądzimy, że dla każdego z nas była to nietypowa lekcja wychowawcza. Mamy nadzieję, że na długo zapadnie w pamięci. 

[MK]

Grupa Wsparcia Ro-Dzi-Na

 

13 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie grupy wsparcia. Tym razem  dzieci miały okazję spotkać Dagę – czworonoga rasy golden. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Biegesz. Dzieci wsłuchiwały się          w bicie serduszka psa, prowadziły psa na smyczy, pielęgnowały, karmiły. Dzieci poznały psy ratownicze, patrolowe i inne. Każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania „sztuczki”                    z udziałem Dagi. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom oraz ich opiekunom.

[AT]

więcej zdjęć

 

 

Teatralny czwartek

14 kwietnia uczniowie SP 7 odwiedzili Teatr Muzyczny w Gliwicach. Wraz z całą uczniowską bracią mogli śledzić losy Kacperka, który był bohaterem muzycznej baśni pt. "Skarby złotej kaczki".  Wspaniała gra aktorów, olśniewające dekoracje i wesołe melodie "zaczarowały" młodych widzów. Baśń nie tylko bawiła, ale i przypomniała, że warto pomagać i dzielić się z potrzebującymi, więc nie zapominajmy, że "nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu." /M. Gogol/

[MK]

 

więcej zdjęć

Siódemka godo

Tłumy gościły w poniedziałek 11 kwietnia w Żorskim Centrum Regionalnym w Osinach, gdzie odbył się XVII Miejski Konkurs Gwary Śląskiej dla Szkół Podstawowych. Nasza szkoła była współorganizatorem tego wydarzenia.

 Uczniowie różnych szkół licznie przybyli, aby przedstawić swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Przedstawiali monologi i scenki, a wszystko to oczywiście w śląskiej gwarze.

Nasza szkoła w tym roku przedstawiła dwie scenki. Agata Bartoń, Dominika Gonsior oraz Paweł Ordoń przedstawili scenkę autorstwa pani Zofii Przeliorz pt: „Dwie klachule”, w której pokazali, jak dwie gospodynie tracą czas na plotkowanie zamiast zajmować się swoimi sprawami. Scenkę o tym, jak to było w dawnej szkole, przedstawili natomiast starsi uczniowie: Natalia Bartoń, Karolina Lipus, Karolina Kliga, Wiktoria Piecha, Dominika Szulik, Dominik Gardawski i Paweł Krawczyk. Publiczność dobrze się bawiła podczas naszych występów i nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami. Jury także doceniło brawurową grę aktorską uczniów siódemki, gdyż obie scenki zajęły drugie miejsca w swoich kategoriach.

[TG]

Zdjęcia z konkursu

 

 

Powiatowy Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

30 marca 2011r. uczniowie klasy VI w składzie: Szymon Hałacz, Adrian Szostek i Szymon Tomala  reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym zorganizowanym w Gimnazjum nr 2 w Żorach. Turniej składał się z trzech części. W pierwszej uczniowie musieli napisać test dotyczący przepisów ruchu drogowego, następnie przeszli do praktycznej części, czyli do jazdy na rowerze po torze przeszkód. Na koniec odpowiadali na pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Zwycięzcą indywidualnym okazał się uczeń naszej szkoły Szymon Hałacz, w drużynie natomiast uzyskaliśmy III miejsce.

                                                                                                             [AS i SH]

 

 

Wyrecytowała drugie miejsce

 

17 marca trzy uczennice naszej szkoły z klasy piątej zaprezentowały się na XI Rejonowym Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Dominika Szulik, Ewa Pawliczek i Magdalena Wróbel stanęły do rywalizacji ze swoimi rówieśnikami. Efekty ciężkiej pracy i talentu zostały zauważone. Największy sukces odniosła Magdalena Wróbel, której występ komisja wysoko oceniła. Magda zdobyła drugie miejsce i będzie teraz rywalizować z najlepszymi młodymi recytatorami województwa śląskiego. Jej kolejny występ konkursowy już 29 kwietnia.

 Trzymamy kciuki.                                                                               

[TG]

 

Teatralny poniedziałek

 

Poniedziałek, 4 kwietnia, dla najmłodszych uczniów i przedszkolaków rozpoczął się teatralnie. Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu, w którym występowała krowa Honorata i Tygrysek. Mogły śledzić zabawne przygody tej pary. Był czas na śpiew a nawet taniec. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i miłe przyjęcie w Świetlicy w Osinach.   

[MK]

 

więcej zdjęć

 

 

 

Informacja dla Uczniów klasy VI

 

Z wizytą w Muzeum Miejskim w Żorach.

 

22 marca klasa III wraz z wychowawcami wyruszyła do Muzeum Miejskiego w Żorach.  Uczniowie wzięli udział w lekcji interaktywnej „Podróżujemy po świecie” oraz w warsztatach plastycznych „Kolorowy świat” w ramach realizowanego przez muzeum projektu edukacyjnego „Migrujący świat”. W czasie spotkania uczniowie przypomnieli sobie: nazwy kontynentów,  nazwy zwierząt zamieszkujące poszczególne kontynenty oraz ich mieszkańców. Podczas warsztatów plastycznych stworzyli prace grupowe „Kontynenty”. Po zajęciach w muzeum uczniowie wyruszyli w stronę stacji PKP, by spotkać się z dyżurnym ruchu. Poznali jego pracę a także zwiedzili dworzec PKP w Żorach. W dobrych nastrojach wrócili do szkoły.            (AT)                                                                       

 zdjęcia z wizyty

 

Kolejna wyprawa członków klubu "Ciekawi Świata"

 

Kolejny wyjazd za nami!

5 marca wyruszyliśmy do Sosnowca na Dziecięcy Uniwersytet UniKids. Każdy z wycieczkowiczów mógł się chociaż przez moment poczuć się jak prawdziwy student, a to wszystko za sprawą warsztatów z archeologii pt. ""Niesamowici Egipcjanie, czyli jak samemu zrobić mumię?" oraz bardzo ciekawego wykładu pt. "Urodzeni  mordercy - wynalazki i patenty mięsożernych roślin". Dodatkową atrakcją  była możliwość zakupu rosiczki lub muchołówki. Mali podróżnicy z pewnością wrócili z bogatym zapasem przyrodniczej wiedzy. Na koniec każdy z apetytem pałaszował Margheritę w żorskiej Pizzerii "Da Grasso".

[MK]

zdjęcia z wycieczki

 

Budowa sali gimnastycznej

- tu znajdziesz najnowsze zdjęcia!

 

 

 

 

 

 

Co się działo w sobotę 26 lutego?
 

Na pewno zna odpowiedź ten, kto był na wycieczce wraz z Klubem Podróżnika. Odwiedziliśmy Elektrownię w Łaziskach. Na własne oczy zobaczyliśmy jak potrzebny jest człowiekowi prąd. Uczestniczyliśmy także w doświadczeniach, które pokazały nam jak bardzo niebezpieczny może być prąd.  Później był czas na zabawę w Figloraju "Akuku" a na końcu rozsiedliśmy się w wygodnych fotelach i przeżywaliśmy przygody Misia Yogi na wielkim ekranie, w trójwymiarze. Za tydzień znowu ruszamy w trasę!

[MK]

zobacz zdjęcia z wycieczki

 

Lekcja regionalizmu

 

Po raz kolejny uczniowie kl. I, II, III gościli na lekcji regionalizmu w świetlicy w Osinach. Tym razem tematem zajęć były "szkubaczki" czyli obyczaj darcia pierza, popularny na Śląsku. Każdy z uczestników mógł spróbować sił w darciu pierza. Była też chwila na leniuchowanie pod ciepłą pierzyną. Dodatkową atrakcją były tańce oraz ciekawa praca plastyczna. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie...

[MK]

więcej zdjęć

 

 

8 lutego 2011r.

 

W naszej szkole dużo się dzieje...Wtorkowe popołudnie należało do babć i dziadków, którzy licznie zgromadzili się w szkole. Przygotowaliśmy dla nich przedstawienie "na wesoło". Niektórzy z gości mogli wcielić się w rolę prawdziwych aktorów, w czasie inscenizacji wiersza J. Tuwima "Rzepka". Grę aktorów przerywały salwy śmiechu z widowni. Mamy nadzieję,
że dla każdego z nas to spotkanie będzie miłym wspomnieniem...

Uczniowie kl. II

więcej zdjęć

 

 

Cała Polska czyta dzieciom... po śląsku

 

            O tym, jak przyjemne jest czytanie, wie każdy. O tym, jak przyjemne jest słuchanie, gdy ktoś czyta, wiedzą szczególnie najmłodsi. Przyjemność tę odkryli ostatnio na nowo uczniowie klas II i III, którzy zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na spotkanie z wyjątkowym gościem.

            7 lutego odwiedziła nas pani Zofia Przeliorz, rodowita osinianka, która kiedyś również uczyła się w naszej szkole. Przyniosła nie tylko tradycyjny śląski strój, ale także swoje najnowsze teksty napisane po śląsku. Uczniowie z zapartym tchem słuchali czytanych przez nią historii o utopkach, zmorach i dawnym życiu na Śląsku.

            Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

[TG]

 

Nauka, praca, zabawa! - - projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

    Z dniem 01 lutego 2011 roku rozpoczęliśmy realizację projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt pt. „Nauka, praca, zabawa!”, opracowany przez pedagogów SP7,  realizowany jest w ramach Priorytetu IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
    Projekt "Nauka, praca, zabawa!" ma postać programu, którego jednym z celów jest wspieranie dzieci niepełnosprawnych i zmagających się z różnymi problemami dydaktyczno-wychowawczymi. Program uwzględnia potrzeby dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze uczniów naszej szkoły. Zakłada organizowanie dodatkowych zajęć, dzięki którym możliwe jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, zmniejszanie dysproporcji w osiągnięciach szkolnych dzieci, podnoszenie jakości kształcenia, urozmaicanie oferty edukacyjnej placówki, wzmocnienie integracji dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi oraz wspieranie w rozwoju uczniów zdolnych.

Poszczególne zadania realizowane w ramach projektu:

1. Koło komputerowe "W świecie komputerów".

2. Koło ceramiczne.

3. Logo koło na wesoło" - zajęcia z logopedą.

4. Sportowe spotkania integracyjne.

5. "Treningi twórczości" - spotkania z psychologiem.

6. Zajęcia rewalidacyjne.

[BS]

Potyczki z gwarą

Aż szesnastu uczniów naszej szkoły 12 stycznia br. przystąpiło do Szkolnego Konkursu Gwary Śląskiej. Uczestnicy z przejęciem i zaangażowaniem prezentowali różne teksty gwarowe. Często wywoływali uśmiech a czasem wręcz zamierzony śmiech słuchaczy. Ich zdolności, zaangażowanie i pracę oceniała komisja składająca się z nauczycieli naszej szkoły: Aliny Olszynki,  Tomasza Ziętka i Teresy Góreckiej. Mieli oni nie lada orzech do zgryzienia, gdyż poziom przygotowania uczestników był jeszcze wyższy niż w zeszłym roku. Po burzliwych, jak to zazwyczaj bywa, obradach wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali zasłużone nagrody. Oto lista nagrodzonych:

 

W kategorii klas II i III:

 

I miejsce: Dominika Gonsior

II miejsce: Paweł Ordoń

III miejsce: Agata Bartoń

 

W kategorii klas IV i VI:

 

I miejsce: Natalia Bartoń

II miejsce: Karolina Kuliga

III miejsce ex aequo: Dominika Szulik i Paweł Krawczyk

 

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

więcej zdjęć

[TG]

 Próbny sprawdzian szóstoklasistów

13 stycznia 2011roku szóstoklasiści napisali Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z OPERONEM i Gazetą Wyborczą. Na podstawie wyników, przesłanych przez szkoły biorące udział w sprawdzianie, organizatorzy przygotują ogólnopolskie i indywidualne statystki wyników sprawdzianu. Będą one dostępne pod koniec lutego.

Arkusz sprawdzianu i klucz odpowiedzi można już dziś pobrać ze strony: http://www.operon.pl/pss/arkusze_i_odpowiedzi

 

III Koncert Kolęd i Pastorałek

 

W dniu 09 stycznia 2011 roku mieliśmy okazję posłuchać bardziej i mniej znanych kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 7. W trakcie III Koncertu Kolęd i Pastorałek, który zorganizowany został w MOK- u w Osinach, zaprezentowali się, przygotowani przez wychowawców, uczniowie wszystkich klas. Koncert kolęd uświetnił występ chóru Voce Segreto.

 

więcej zdjęć

 

Bezpieczny wypoczynek - informator dla rodziców, opiekunów, wychowawców

 

Zabawy karnawałowe

Na dzień 05.01.2011r. zaplanowano zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w czasie których organizowane będą gry i zabawy karnawałowe oddzielnie dla klas I-III i IV-VI.

Harmonogram spotkań:

klasy młodsze - 800 - 1000

klasy starsze - 1015-1215

 

Nowy obiekt z salą gimnastyczną

 

        Dobiega końca budowa nowego obiektu z halą sportową. Pierwsze prace w szkolnym ogrodzie SP 7- czyli na placu budowy, rozpoczęto w maju 2010 roku. Obecnie wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe. W czasie wakacji letnich, pod nieobecność uczniów, dokonano przyłączenia nowego obiektu do budynku szkolnego.

[BS]

 

więcej zdjęć

 

22 grudnia 2010r.

22 grudnia od rana panowała w naszej szkole świąteczna atmosfera. We wszystkich klasach uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali wigilijne spotkania. Słuchano kolęd, składano sobie świąteczne życzenia, dzielono się opłatkiem.

Świątecznej atmosferze sprzyjały wykonane przez dzieci bożonarodzeniowe dekoracje. Na zakończenie dnia uczniowie i nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej, by uczestniczyć, jak co roku, w szkolnych jasełkach. [BS]

więcej zdjęć

 

 

 

 

 

21-22 grudnia 2010 - Kiermasz Świąteczny

Suszone owoce, ciasteczka, niezwykle zielone choinki, kolorowe bombki i wiele ciekawych ozdób świątecznych można było kupić w czasie Kiermaszu Świątecznego, który odbył się w naszej szkole 21 grudnia. Przy zapalonych świecach i nastrojowej muzyce można było poczuć świąteczny nastrój. Nasi uczniowie nie zawiedli  i wraz z najbliższymi licznie odwiedzili stoisko. Każdy znalazł coś dla siebie. Dochód ze sprzedaży świątecznych ozdób zasili klasowe konta.

[AT]                                                      

 więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

Dnia 6 grudnia z okazji Mikołaja uczniowie klasy V, przygotowani przez panią Agnieszkę Burę, przedstawili scenkę o rodzinie czarodziejów, której przytrafiła się niesamowita historia. Dzieci czarodziejów obchodziły urodziny i otrzymały w prezencie od swoich rodziców czarodziejskie różdżki. Podczas zabawy podarunkami stało się coś strasznego, przez przypadek babcia została zamieniona w mysz. Ten sam los spotkał psa. Dzieci szukały pomocy na targu, gdzie w końcu kupiły magiczny pył, którym odczyniły czary.   Przedstawienie dostarczyło  wszystkim widzom wiele radości i zabawy, było też okazją do doskonalenia umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim, gdyż wystawione zostało w tym właśnie języku. [AB]

więcej zdjęć

 

"Sąd nad człowiekiem degradującym środowisko"

 

16 listopada był dniem pełnym wrażeń. Szkolna sala gimnastyczna na chwilę zamieniła się w salę rozpraw, a to za sprawą przedstawienia pt. "Sąd nad
człowiekiem degradującym środowisko" (spektakl został przygotowany

w ramach Szkolnych Dni Współpracy z Sądem). Byliśmy uczestnikami
prawdziwego procesu. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca sędziego i oskarżyciela. Usłyszeliśmy zarzuty stawiane wobec człowieka. Dzięki
przejmującej grze aktorów przypomnieliśmy sobie, jak istotną rzeczą jest,
dbałość o planetę, która jest naszym domem. Spektakl uświetniły piękne i barwne stroje aktorów oraz ekologiczna piosenka. Uroczystość została
przygotowana przez uczniów klasy II i III, którzy pod czujnym okiem
wychowawców pilnie szlifowali swoje aktorskie talenty. Przedstawienie, przygotowane przez uczniów na długo zostanie w naszej pamięci, a słowa
sędziego "Człowieku! Obudź się! Daję Ci szansę na ratowanie Ziemi
i siebie!" pomogą nam być czujnymi każdego dnia i będą nas zachęcać

do proekologicznych działań. [MK]

 

 

 

więcej zdjęć

 


 

 

 

Pasowanie pierwszaków

27 października w obecności dyrekcji, rodziców oraz w asyście dwóch koleżanek z czwartej klasy, pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7.

Zanim to jednak nastąpiło mali bohaterowie zaprezentowali krótki program artystyczny oraz śpiewająco, tanecznym krokiem przeszli przez wszystkie przygotowane konkurencje. W końcu nastąpiła najważniejsza część- uroczysta przysięga oraz pasowanie  przez panią dyrektor. Każdy uczeń otrzymał dyplom oraz legitymację. Po części artystycznej wszyscy udali się na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Była również okazja do bliższego poznania się rodziców, którzy chętnie uczestniczyli w zabawach integracyjnych przygotowanych przez wychowawców.

W imieniu całej społeczności szkolnej życzymy pierwszoklasistom samych radosnych dni w naszej szkole. [JH]

zobacz zdjęcia

 

 

"Nauka, praca, zabawa!"

W związku z planowaną realizacją projektu edukacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. "Nauka, praca, zabawa!" prosimy wszystkie osoby zainteresowane prowadzeniem zajęć lub koordynowaniem projektu o kontakt z Dyrekcją ZSP-7 w Żorach w celu zapoznania się z celami projektu. Nauczycieli posiadających niezbędne kwalifikacje do prowadzenia zajęć koła ceramicznego, logopedycznego, zajęć sportowych, informatycznych, rewalidacyjnych a także psychologów prosimy o złożenie do 31 grudnia 2010r. programów autorskich zgodnych z celami projektu.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 324342611 lub osobiście w sekretariacie Zespołu.

 

Informacja na temat dni wolnych od zajęć

 dydaktyczno – wychowawczych w naszej szkole w roku szkolnym 2010/2011

 

Dodatkowe dni wolne od zajęć  dydaktyczno-wychowawczych w bieżącym roku szkolnym:

- 22 grudnia 2010r.

- 05 stycznia 2011r.

- 05 kwietnia 2011r.

W tych dniach w szkole będą organizowane zajęcia opiekuńcze.

Dodatkowe dni wolne od zajęć tj. 12 listopada 2010r. oraz 02 maja 2011r. zostaną odpracowane odpowiednio 06 listopada 2010r. oraz 07 maja 2011r.

 

Nowa sala gimnastyczna

 

W maju ruszyły pierwsze prace związane z budową obiektu sportowego z bogatym zapleczem. Cała społeczność naszego Zespołu od kilku miesięcy z podekscytowaniem śledzi postępy prac budowlanych, z niecierpliwością czeka na ich ukończenie i pierwsze zajęcia sportowe w nowej sali gimnastycznej! Obecnie trwają prace wykończeniowe na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. W naszym serwisie na bieżąco publikujemy najnowsze zdjęcia z "placu budowy". Wszystkim uczniom przypominamy, że wstęp na teren budowy oraz boiska jest zabroniony. [BS]

 

Więcej zdjęć w zakładce "Budowa sali"

 

 

Klub Ciekawi Świata

 

25 września i 2 października dwie grupy uczniów odwiedziły Park Dinozaurów w Krasiejowie. Po około 2 godzinach jazdy nareszcie nadszedł czas, by przekroczyć "Drzwi Prehistorii". Odwiedziliśmy "Tunel Czasu" - miejsce, które przeniosło nas w czasy, kiedy Ziemia jeszcze nie
istniała. Po niesamowitym widowisku przewodnik wskazała nam ścieżkę
edukacyjną, gdzie podziwialiśmy prawie 60 gatunków zwierząt prehistorycznych. Następnie poszliśmy do Kina Emocji 5 D. Oglądając film,
mogliśmy doświadczyć wielu wrażeń. Po seansie nauczyliśmy się płukać
złoto. Następnie zawitaliśmy na placu zabaw. Wszyscy świetnie się bawili. Można było nawet skakać na trampolinie! Było naprawdę ciekawie! Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca!

Redagowała Marta Wołczyk/kl. V


więcej zdjęć

 

 

Inauguracja roku szkolnego 2010/2011

 

"Już z podróży wracamy szczęśliwi
z głową pełną pomysłów i planów,
przez rok cały będziemy marzyli
o żegludze wśród fal oceanu..."

 

W środę, 01.09.2010r., rozpoczynamy kolejny rok szkolny. O godzinie 900, w kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, odbędzie się uroczysta Msza św., po której cała społeczność szkolna uda się pod pomnik Bohaterów Osin. Następnie uczniowie przejdą do szkoły, na pierwsze w tym roku spotkanie z wychowawcami.
[BS]

 

***

 

"Jutro popłyniemy daleko,

jeszcze dalej niż te obłoki,

pokłonimy się nowym brzegom,

odkryjemy nowe zatoki..."

                                K.I.Gałczyński

 

Nadeszły upragnione wakacje!

 

W dniu 25 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Był to bardzo udany i owocny rok. Wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klasy programowo wyższej, 22 uczniów klasy VI ukończyło szkołę podstawową. Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za włożony trud, opiekę i wsparcie, uczniom gratulujemy sukcesów i wysokich wyników. Wszystkim życzymy udanych wakacji!

 

List Ministra Edukacji Narodowej do uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców, pracowników i przyjaciół polskiej oświaty ze szkół ogólnodostępnych z okazji zakończenia roku szkolnego 2009/2010

 

Bezpieczny wypoczynek. Informator dla rodziców, opiekunów, wychowawców

 

 

 

VII Żorski Dzień Głośnego Czytania

31 czerwca w Żorach odbył się "VII ŻORSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA". Nasza szkoła również włączyła się do tej akcji. Punktualnie o godzinie 10.00  w różnych punktach naszej szkoły odbywało się głośne czytanie ulubionych bajek, opowieści i lektur uczniów naszej szkoły.  Czytało 10 nauczycieli, a słuchało ich 111 uczniów.

10 czerwca w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z instruktorem harcerskim Robertem Nowakiem. Na spotkanie została zaproszona klasa V (12 uczniów). Pan Robert przeczytał uczniom fragmenty książki Seweryny Szmaglewskiej „Czarne Stopy”. Opowiadał również o wspaniałej przygodzie jakim jest harcerstwo.

więcej zdjęć

 

 

Wycieczka do Bielska

 

Uczniowie klasy I i II z niecierpliwością wyczekiwali, aż kartka z kalendarza wskaże 9 czerwca…  Tego dnia odbyła się szkolna wycieczka do Bielska-Białej. Pierwszy przystanek miał miejsce pod Szyndzielnią. Dzieci kolejką linową wjechały na szczyt góry. Spacerowały leśnymi ścieżkami. Na zasłużony odpoczynek zatrzymały się w schronisku. Później zawitały w Studio Filmów Rysunkowych. Poznały tajniki animacji. Niespodzianką dla wszystkich uczestników był pobyt w studyjnym kinie. Na wielkim ekranie zawitał Reksio oraz Bolek i Lolek…

zdjęcia z wycieczki

Festyn Rodzinny

 

 29 maja 2010 r. - w sobotę, odbył się przy świetlicy MOK w Osinach

 „Festyn rodzinny na sportowo”. Imprezę zorganizowała Rada Rodziców ZSP 7 przy współudziale Świetlicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Osinach, Rady Dzielnicy Osiny oraz Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 7. Tego dnia dorośli przygotowali dla dzieci wiele niecodziennych atrakcji:  gigantyczne bańki mydlane, niesamowici szczudlarze, malowanie buziek, warsztaty szczudlarskie, balonowe zoo, zawody sportowe i występ Taakiej Kropy.

Impreza dostarczyła wiele radości dzieciom jak i ich rodzicom, była także okazją do wspólnych zabaw w gronie najbliższych.

 

więcej zdjęć

Turniej Klas Integracyjnych

 

21 maja uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w Turnieju Klas
Integracyjnych, który został zorganizowany przez SP 34 w Rybniku. Nasi wychowankowie mogli się popisać wiedzą ze znajomości baśni i legend. Wytężali umysły w czasie konkurencji matematycznych. Udowodnili, że wiedzą co to znaczy "zdrowe odżywianie". Nie obce było im także hasło "Sport to zdrowie - każdy Ci to powie!". Pomimo deszczowej aury za oknem, Turniej odbył się w przyjaznej i ciepłej atmosferze. Do zobaczenia za rok!

zdjęcia z turnieju

 

Mam talent!!!

 

13 maja 2010r. odbyła się kolejna już edycja szkolnego konkursu "Mam talent!". Do udziału w rywalizacji zgłosili się przedstawiciele wszystkich klas. Tego dnia mogliśmy więc podziwiać pokazy taneczne, wokalne, muzyczne i sportowe w wykonaniu tych najmłodszych jak i nieco  starszych uczestników. Wszyscy, którzy zaprezentowali swoje uzdolnienia, zyskali podziw i aplauz widowni. Najbardziej jednak podobał się układ sportowy przygotowany przez uczennice klasy IV.

 

Zobacz uczestników szkolnego konkursu "Mam talent"

[zdjęcia: A.N.]

 

Tydzień Europejski

 

W dniach 12-14 maja 2010r. został zorganizowany w naszej szkole, „Tydzień Europejski”. Przygotowania do niego rozpoczęły się półtora miesiąca temu, kiedy każda klasa wylosowała państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz otrzymała zadanie do realizacji związane z wylosowanym krajem.

12 maja rozpoczęliśmy „podróż po Europie”. W klasie I zwiedzaliśmy Czechy, w II -Niemcy, III – Francję, IV -Włochy, V- Hiszpanię i VI- Polskę. Zorganizowane wystawy na temat poszczególnych państw członkowskich UE były dowodem na to, że każda klasa włożyła wiele wysiłku w opracowanie projektu. Dzięki pomocy rodziców, którzy przygotowali ciekawe kostiumy, uczniowie wcielili się w postaci sławnych Europejczyków. Ostatecznie w głosowaniu uczniowie i nauczyciele zdecydowali, że na I miejsce zasłużyła prezentacja klasy V, wyróżnienie natomiast zdobyli uczniowie klasy I.

W piątek, 14 maja, odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej” połączony z Festiwalem Języków. Uczniowie układali z puzzli flagi, odnajdywali na mapie państwa, nazywali znane europejskie miejsca, a także odpowiadali na niełatwe pytania o tematyce unijnej. W przerwach między konkurencjami kolejne klasy prezentowały swoje umiejętności zdobyte na lekcjach języka angielskiego.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za aktywne włączenie się w przygotowanie Tygodnia Europejskiego w naszej szkole.

               więcej zdjęć >>>

 

Uroczystość środowiskowa "Serca - serc"

 

6 maja 2010 roku w naszej szkole zorganizowana została impreza środowiskowa "Serca - serc". Jej celem było podziękowanie wszystkim, którzy na różne sposoby wspomagają pracę szkoły. Przedszkolacy i uczniowie różnych klas przygotowali ciekawy program artystyczny. Był śpiew, recytowano wiersze, grano na instrumentach. Po koncercie słowa podziękowania wygłosiła pani dyrektor, uczniowie zaś wręczyli gościom dyplomy i własnoręcznie wykonane upominki. Na koniec wszyscy zgromadzeni zaproszeni zostali na smaczny poczęstunek.

[D.M.]

Relacja z wycieczki do Cieszyna

To juz kolejna podróż Młodych Globtroterów... Tym razem zagościliśmy w Cieszynie. To urocze miasteczko przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Poranek spędziliśmy na Wzgórzu Zamkowym w Herbaciarni "Laja", gdzie zgłębialiśmy tajniki świata herbaty. Mogliśmy posamkować herbat z różnych zakątków świata. W południe aura zachęciła nas do tego, by urządzić spacer "Cieszyńską Wenecją". Dotarliśmy także do Studni Trzech Braci. Niektórzy doskonale pamiętali legendę związaną z tym miejscem. Później zagościliśmy w Muzeum Drukarstwa. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądała praca drukarza. Dodatkową atrakcją była możliwość
zaprojektowania własnego linorytu. To była prawdziwa lekcja historii.
Pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do domu. Szkoda, że wszystko co dobre, tak szybko się kończy...:)

zdjęcia z wycieczki

Już wkrótce egzamin na kartę rowerową...

Klasa IV od jesieni aktywnie przygotowuje się do egzaminu na kartę rowerową. Teorię i praktykę w zakresie bezpieczeństwa na drodze uczniowie zdobywają nie tylko na lekcjach techniki. Na zajęciach szkolnego klubu Wiercipiętek można było sprawdzić, czy rower jest odpowiednio wyposażony, utrwalić znajomość znaków i przepisów drogowych. Zaproszony do szkoły policjant Komendy Miejskiej Policji przekazał uczniom najważniejsze zasady bezpiecznego rowerzysty, sprawdzał też poziom umiejętności kierowania rowerem. Udało się również skorzystać z pomocy Ośrodka Szkolenia Kierowców. Pan Andrzej Wołczyk zgodził się podszkolić dzieci na dodatkowych zajęciach, na których udzielił wielu fachowych rad a nawet przeprowadził próbny test. Efekty tych wysiłków poznamy niebawem. Każdy czwartoklasista niecierpliwie czeka na pierwsze w życiu rowerowe prawo jazdy.

[więcej zdjęć]

 22 kwietnia czyli Światowy Dzień Ziemi był doskonałą okazją, aby zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do akcji porządkowania miasta „Wiosenne sprzątanie Żor”. Uczniowie każdej z klas oraz ich wychowawcy, zaopatrzeni w ochronne rękawice i worki na śmieci uprzątnęli wyznaczony teren w okolicy szkoły.

 

"Owoce w szkole" i "Szklanka mleka"

Od kilku lat nasza szkoła realizuje rządowy program "Szklanka mleka", w ramach którego zdeklarowani uczniowie otrzymują trzy razy w tygodniu kartonik mleka. Do placówki dostarczane jest mleko naturalne oraz smakowe produkowane przez polskie mleczarnie. Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia ma zapewnić dzieciom zdrowie, ułatwić naukę, dodać energii. Z kolei z dniem 01 marca 2010r. szkoła przystąpiła do programu „Owoce w szkole”. Akcją objęci są wszyscy uczniowie klas I-III. Do szkoły dostarczane są świeże owoce i warzywa. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie najmłodszych uczniów do zdrowego odżywiania się, zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie.                           [S.T.  F.R.. K.P.]

 

Już czas obudzić się po długiej, mroźnej zimie i wyruszyć wraz z Klubem "Ciekawi Świata" na wojaże…te bliskie i te dalekie!

 

W najbliższym czasie planujemy dwie wycieczki. Pierwsza z nich odbędzie się 24 kwietnia do Cieszyna. W programie zaplanowano: warsztaty etnologiczne pt. "Świat Herbaty" w Herbaciarni Laja, która mieści się w Cieszyńskim Zamku, spacer "Cieszyńską Wenecją" oraz wizyta w Muzeum Drukarstwa i udział w warsztatach graficznych. To niepowtarzalna okazja, by napić się zielonej herbaty z wietnamskiej czarki i sprawdzić się w roli grafika, projektując linoryt.

Koszt wyjazdu wynosi 45 zł.

 

 Natomiast 8 maja wraz z Kółkiem Europejskim organizujemy wyjazd do Centrum Bajek w… PACANOWIE! Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci. Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat" utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając ECB dzieci znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek. Koszt wyjazdu wynosi 50 zł.
 

Szczegółowych informacji na temat wyjazdów udziela p. Magdalena Kuś.

 

POWIATOWY KONKURS GWARY ŚLĄSKIEJ

 

22 marca nasza szkoła była współorganizatorem XVI Powiatowego Konkursu Gwary Śląskiej dla Szkół Podstawowych w Żorach. Wraz z Żorskim Centrum Regionalnym, Radą Dzielnicy Osiny, Towarzystwem Miłośników Miasta Żory oraz Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom w Żorach zaprosiliśmy wszystkie żorskie szkoły do zmierzenia się z tekstami w śląskiej gwarze. Zaproszenie nasze przyjęło osiem szkół. Łącznie wzięło udział w konkursie 34 uczniów, którzy przedstawiali monologi lub scenki w gwarze. Uczniowie naszej szkoły również solidnie przygotowali się do konkursu. Nieoceniona w tym okazała się pomoc pani Zofii Przeliorz, która nie tylko udostępniła swe teksty, ale i udzieliła fachowych wskazówek podczas próby generalnej. Ich trud został nagrodzony przez komisję konkursową. Dominik Gardawski z klasy trzeciej zdobył pierwsze miejsce w kategorii monologu klas młodszych. Natomiast: Natalia Bartoń, Bartłomiej Woźnica, Maciej Paździor i Mateusz Niesporek wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii scenek klas starszych. Gratulujemy!

 

 

***

 

26 marca 2010r.

 

W piątkowy poranek klasa pierwsza wybrała się na wycieczkę do Żor. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali każdy zakamarek Poczty. Dzięki
uprzejmości pracowników mogli sprawdzić, ile waży torba listonosza.
Dowiedzieli się także, jaką drogę pokonuje list, zanim trafi do odbiorcy.
Później z niecierpliwością oczekiwali na drugi punkt wycieczki, którym
były warsztaty tańca nowoczesnego. Uczniowie świetnie radzili sobie na parkiecie. Trenowali ze skupieniem i uśmiechem na twarzy. Na zakończenie zajęć zaprezentowali prosty układ choreograficzny.

 

 

18 marca 2010r.

 

Potyczki z wierszem już za nami… 18 marca 2010r. nauczyciele naszej szkoły byli organizatorami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z 11 żorskich szkół. Młodzi recytatorzy sięgnęli do bogatego zbioru wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow czy Wandy Chotomskiej. Wśród publiczności obecni byli nauczyciele i rodzice, którzy nagradzali występujących gromkimi oklaskami. Dodatkową atrakcją była wizyta ogromnego pluszaka – Lwa Lucjana, który przygotował dla dzieci moc atrakcji i niespodzianek.  Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz wejściówki na basen i dkina. Przeszli także do kolejnego etapu, który już za niedługo…   Życzymy powodzenia!

 

Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej

 

11 lutego w naszej szkole uczniowie znający gwarę śląską mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytacji tekstów gwarowych. Ich talent oceniali nie tylko nauczyciele naszej szkoły. Pan Ludwik Wróbel, znany wszystkim Ślązak Roku 2008, został zaproszony do naszej szkoły w charakterze eksperta. Zarówno jego zaangażowanie jak i pomoc pani Zofii Przeliorz (finalistki tegoż samego konkursu z 2004 r.) bardzo pomogły nam w wyłonieniu zwycięzców. Zadanie nie było łatwe. Ostatecznie jednak najlepszymi śląskimi gawędziarzami w SP7 zostali Dominik Gardawski z klasy III i Natalia Bartoń z klasy IV.

Jury zdecydowało też, że nie tylko oni będą reprezentować szkołę na XVI Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej, który odbędzie się w marcu. Natalię Bartoń wesprą  bowiem inni uczniowie we wspólnej scence, którą specjalnie przygotowała dla nas pani Zofia Przeliorz.

Miejmy nadzieję, że jury doceni talenty i pracę przedstawicieli naszej szkoły. Trzymamy kciuki.

                                                  

Program rządowy "Radosna szkoła"

W bieżącym roku szkolnym naszej placówce udało się pozyskać dofinansowanie w ramach programu rządowego „Radosna szkoła”. Celem programu jest wsparcie finansowe szkół w tworzeniu przyjemnych miejsc do nauki i zabawy.  W ramach dofinansowania zakupione zostały m.in.: puzzle, gry dydaktyczne, układanki, megaklocki i inne ciekawe pomoce dydaktyczne. Program skierowany jest głównie do najmłodszych, czyli uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

[tekst i zdjęcie: Agnieszka N.]

więcej zdjęć

UWAGA ! SZKOLNY KLUB "CIEKAWI ŚWIATA" ZAPRASZA WSZYSTKICH CHĘTNYCH NA WYCIECZKĘ!

J
uż 30 stycznia po raz kolejny ruszamy w trasę po Żorach. Na początku zapraszamy na warsztaty młodzieżowego tańca w Szkole Tańca "Lilla House". Później wybierzemy się na lodowisko i kubek gorącej czekolady w restauracji "Dwie Wiedźmy". Na koniec odpoczniemy przy kręglach w Klubie "Ambasada". Koszt wyjazdu wynosi 20 zł (plus dojazd). Zapisy u p. Magdy Kuś. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

* * *

Świąteczne głośne czytanie w szkolnej bibliotece

16 grudnia w szkolnej bibliotece w ramach ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w  pięknie udekorowanej bibliotece odbywało się głośne czytanie opowieści związanych z Bożym Narodzeniem.  Zaproszony z tej okazji gość specjalny, ksiądz Stanisław Durczok, wprowadził uczniów klasy II w świąteczny nastrój, czytając opowiadanie pt. „Boże Narodzenie w Pięknej Dolinie”.  Uczniowie poczęstowani zostali specjalnymi świątecznymi pierniczkami. Spotkanie zostało przygotowane przez panie: Justynę Gawlik oraz Elwirę Kołodziejczyk.

 

Grupa wsparcia - RoDziNa

15 grudnia w ramach grupy wsparcia RoDziNa odbyły się zajęcia z dogoterapii prowadzone przez panią mgr Agnieszkę Biegesz. Uczestnicy mieli okazję indywidualnego przywitania się z psem,  posłuchania  bicia serca Dagi (imię psa), prowadzenia psa na smyczy. Poznali sztuczki: ósemki między nogami, fikołki i inne. Zajęcia z dogoterapii uczą pozytywnych relacji człowiek – zwierzę; poprawiają samopoczucie, zaspokajają potrzeby emocjonalne. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, a niektórym ciężko było rozstać się z czworonożnym przyjacielem.

 

Przygotowania do kiermaszu świątecznego

 

Już wkrótce kiermasz świąteczny. We wszystkich klasach organizowane są zajęcia, podczas których powstają piękne świąteczne kartki, aniołki, stroiki, ozdoby choinkowe i gipsowe odlewy. W przygotowaniach świątecznego kiermaszu pomagają nam rodzice. W czwartkowy wieczór,10 grudnia,  uczniowie klasy III wraz z rodzicami i wychowawczyniami przygotowywali świąteczne ozdoby, które z pewnością wzbogacą kiermaszowe stoisko...

 

 

 

04.12.2009r.

Barbórka to szczególny dzień w naszej szkole. Przygotowujemy się do niego co najmniej od połowy listopada, zbieramy skecze, uczymy się piosenek i śląskich tańców, robimy próby. Wszyscy wiedzą, że do 4 grudnia program artystyczny musi być gotowy, bo właśnie wtedy odwiedzają nas Górnicy. Tak było i w tym roku szkolnym. Barbórkowe przedpołudnie spędziliśmy w towarzystwie pracowników kopalń. Program artystyczny dla gości z okazji Dnia Górnika przygotowali: przedszkolaki z grupy Kaczuszek, przedszkolaki z grupy Krasnali oraz uczniowie klasy III.

[Zdjęcie: Karolina L.]

 

***

 

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy.

Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie.

/Antoine de Saint – Exupery/

 

Podziękowanie

W naszej szkole odbyła się zbiórka materiałów papierniczych dla dzieci przebywających w żorskim szpitalu. Organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

 

***

 

27 listopada 2009r.

Dzień andrzejkowych wróżb - zdjęcia dostępne w galerii

 

[Zdjęcia: Karolina L.]

 

23 listopada 2009r.  - Szkolny Dzień Tolerancji

 

Jak co roku,  w listopadzie, zorganizowano w naszej placówce Szkolny Dzień Tolerancji. Tym razem uroczystość przygotowały klasy: II i V.  Na uroczystość zaproszono  wychowanków z Przedszkola nr 23 w Żorach. Wszyscy uczestnicy imprezy wykonywali w grupach przydzielone im różne zadania. Na zakończenie prezentowano wspólnie wypracowane plakaty i hasła. Zdjęcia prac dostępne są w internetowej galerii.

 

 

[Zdjęcia: Karolina L.]

Apel Rzecznika Praw Dziecka do rodziców i opiekunów z powodu rosnącej liczby zachorowań na choroby wirusowe i niebezpieczeństwo zarażenia grypą A/H1N1

 

 

Harmonogram zebrań z rodzicami w klasach IV - VI

w dniu 18 listopada 2009r.

 

             

kl. IV

kl.V

kl VI

Nauczyciele

specjaliści

1600

X

 

X

 

1630

Spotkanie z dietetykiem

1700

 

X

 

X

Jak się ustrzec grypy wywołanej nowym wirusem A/H1N1? Ulotka opracowana przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku do pobrania (format pdf).

 

 

Warto przeczytać...

 

Chcemy zachęcić wszystkich korzystających z naszego szkolnego serwisu internetowego do przeczytania lektury ,,Tomek w krainie kangurów’’ autorstwa Alfreda Szklarskiego. Jest to powieść, w której  główny bohater, Tomek Wilmowski, przeżywa wiele fascynujących przygód podczas niezwykłej wyprawy do Australii. W utworze znajdziecie liczne ciekawostki o kontynencie australijskim, a także fragmenty poświęcone egzotycznej faunie i florze. Mamy nadzieję, że udało się nam zachęcić Was do przeczytania tej książki.

[Tekst: Oliwia M., Daria M.]

 

 

Koło teatralne

 

W naszej szkole odbywają się różne zajęcia pozalekcyjne. Od początku tego roku szkolnego działa koło teatralne, które prowadzi pani Joanna. Członkowie koła spotykają się w każdy piątek o godzinie 1330 w sali nr 11. Podczas zajęć uczniowie przygotowują teatrzyki, występy, przedstawienia, opracowują scenariusze, wykonują rekwizyty i kostiumy. Przygotowane spektakle będą prezentować przed publicznością składającą się z uczniów i pedagogów naszej szkoły.

 

 

[Tekst i zdjęcie: Wiktoria P.]

 

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

 

W czwartek, 8 października 2009r., klasa 4 pojechała do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl pt.: "Ania z Zielonego Wzgórza".

Wyruszyliśmy bardzo wcześnie, bo już o 815 , a wszystko po to, by nie spóźnić się na przedstawienie. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rozpoczęcie spektaklu.  Jak się później okazało, warto było czekać, bo przedstawienie było SUPER! Śmialiśmy się z wielu scen i dialogów, urzekła nas niezwykła atmosfera panująca w teatrze, gra aktorów, wesołe piosenki i zabawne tańce.

Wróciliśmy z teatru weseli i zadowoleni, a także żądni  kolejnych teatralnych wrażeń.

[Tekst: Krzysztof P.]

 

Pasowanie na pierwszaka!

21 października odbyło się pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści na tę uroczystość zaprosili rodziców, wychowawców, dyrekcję Zespołu i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.  Uczniowie przedstawili wszystkim zaproszonym  gościom  krótki spektakl pt. „Jedna przygoda Koziołka Matołka”. Po przedstawieniu nastąpiło  uroczyste pasowanie na ucznia I klasy. Podczas ostatniej części spotkania wychowawczynie zaprosiły dzieci i rodziców do wspólnej zabawy. Wszystkim uczniom klasy I życzymy wielu szkolnych sukcesów!

[tekst: Agnieszka N., zdjęcia: Daria M.]

 Poznajemy nasze miasto...

19 października uczniowie klasy I odwiedzili Galerię w kinie

 "Na  Starówce". Zobaczyli wystawę plakatu. Był też czas na samodzielne eksperymentowanie z pędzlem i farbami. Młodzi artyści stworzyli naprawdę ciekawe prace. Później odwiedzili Miejską Komendę Policji. Mogli wykonać odciski palców. Dumnie zasiadali za biurkiem, by sterować kamerami, które są rozmieszczone w centrum miasta. Zapoznali się także z podstawowym wyposażeniem policjanta. Na koniec zobaczyli wóz policyjny. Każdy uczestnik otrzymał także "odblaskowe prezenty". Dzień z pewnością przyniósł pierwszoklasitom mnóstwo wrażeń.

 

więcej zdjęć >>

 

Szkolny Klub "Ciekawi Świata"

zaprasza wszystkich chętnych na wycieczkę.

Już 14 listopada po raz drugi ruszamy w trasę... tym razem po Żorach.
Zwiedzimy Miejską Komendę Policji, zjemy pyszną Margheritę w Pizzerii Da  Grasso, a na koniec spotkamy się w Klubie Ambasada na kręglach. Koszt wyjazdu wynosi 10 zł (plus koszty dojazdu). Zapisy do 6 listopada u p. Magdy Kuś. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

***

„ Nadanie grupom imion”

 Uroczystość nadania grupom imion odbyła się 28.09.2009r. o godz. 16:00. Do udziału zaproszeni zostali rodzice i przedszkolaki.

 W trakcie  uroczystości  rodzice, dzieci i wychowawcy wspólnie brali udział w zabawach. Odbyły się  też zawody sportowe dla najmłodszych, które dostarczyły dzieciom wiele radości. Ostatnim punktem programu było wspólne ognisko. Zdjęcia z uroczystości zamieszczono w galerii.

 

[tekst: Karolina K.; zdjęcia: Karolina K., Nikola M.]

***

Uwaga!!!
16 października 2009 roku

w godzinach: 1300 - 1900
odbędą się
PRZESIEWOWE BADANIA MOWY
dzieci przedszkolnych (5-6 letnich).
Zapisy u wychowawcy przedszkola.
Badanie przeprowadzi logopeda szkolny
p.Elwira Kołodziejczyk

 

***

 

Szkolny Klub Ciekawi Świata

 

3 października odbyła się pierwsza wycieczka zorganizowana przez Szkolny Klub "Ciekawi  Świata. Uczestnicy wyprawy podziwiali m.in. egzotyczne gatunki roślin w Palmiarni w Gliwicach, spacerowali  podziemnymi korytarzami w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Finał wycieczki miał miejsce w trójwymiarowym kinie IMAX w Katowicach.

 

 

Więcej zdjęć z wycieczki

 

***

Uwaga Uczniowie!

ROZPOCZYNAMY ZBIÓRKĘ PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK!
Zbierając plastikowe nakrętki z butelek, możesz pomóc Tymoteuszowi Bugli  (lat 8) z Rybnika, choremu na mukowiscydozę!
Każdą zebraną ilość plastikowych nakrętek można przynosić do gabinetu  psychologa szkolnego we wtorki, środy w godz. 8.00-14.30 i czwartki  w godz. 8.00-11.30.

Patronat nad akcją sprawuje rybnicki Hufiec Pracy wspólnie z 
Niepublicznym Gimnazjum dla Dorosłych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rybniku.
 

Przyłącz się i Ty!
W razie jakiś pytań prosimy o kontakt z panią Kamilą Woźnicą.

 

***

Koło dziennikarskie

 Zajęcia koła dziennikarskiego odbywają się w piątki od godz. 13.30 do 14.20. Do głównych zadań członków koła należą między innymi: dokumentowanie życia szkoły w formie cyfrowych fotografii, redagowanie artykułów na szkolną stronę internetową, korzystanie z różnych źródeł informacji oraz nowoczesnych technologii i Internetu. Zainteresowani uczniowie mogą tworzyć filmy DVD ze szkolnych imprez. 29 września bieżącego roku młodzi dziennikarze uczestniczyli w roli reporterów w uroczystości przedszkolnej „Nadanie imion grupom przedszkolnym”. Już wkrótce na stronie opublikowane zostaną fotografie z uroczystości. Zdjęcia wyszły naprawdę piękne!

[Tekst: Marta W.]

 

***

"Do widzenia, lesie zielony,

do widzenia, rzeko pluszcząca!

Do widzenia szpaki i wrony

żeglujące prosto do słońca!

 

Spakowany plecak, walizka,

odjeżdżamy już jutro rano.

Mrok zapada, brzozo srebrzysta

i dąbrowo złota, dobranoc...

 

Do widzenia, rzęso z jeziora,

muszlo z Wisły jasna jak gwiazda.

Witaj progu szkolny! Już pora wracać

niby ptakom do gniazda..."

[T. Kubiak]

 

1 września 2009r.   - spotkaliśmy się po raz pierwszy po wakacjach, by rozpocząć nowy rok szkolny. Szczególnie gorąco przywitaliśmy nowych pierwszoklasistów, wśród których są także dzieci sześcioletnie. Mamy nadzieję, że będą dobrze czuły się wśród szkolnej społeczności.

W nowym roku szkolnym dyrekcja i rada pedagogiczna życzą wszystkim uczniom wielu sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy!

 

 

List Rzecznika Praw Ucznia

 

Wspomnień czas...

Na zakończenie każdego roku szkolnego dokonujemy podsumowań i ocen, skłaniamy się do refleksji nad kolejnym etapem w naszym szkolnym życiu, który już za nami. Tym razem zapraszamy Was do naszej witrynowej galerii, gdzie znaleźć można przepiękne zdjęcia z niezwykłego koncertu kolęd, który miał miejsce 18 stycznia 2009r.

więcej >>

19 czerwca 2009

Piątek, 19 czerwca, był dniem kończącym zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2008/2009. Na ostatnim spotkaniu  dokonano krótkiego podsumowania mijającego już roku szkolnego, przedstawiono laureatów konkursów miejskich i wojewódzkich, wręczono nagrody książkowe wyróżniającym się uczniom. 

Wszystkim uczniom SP7 gratulujemy wyników w nauce, życzymy także udanych i bezpiecznych wakacji!

List Rzecznika Praw Dziecka

18 czerwca 2009 - Uroczyste pożegnanie uczniów klasy VI

Symboliczne "odcięcie od tarczy" uczniów klasy VI miało miejsce w czwartek, 17 czerwca, w trakcie uroczystego spotkania z całą społecznością szkolną. Podczas programu artystycznego tegoroczni absolwenci szkoły podziękowali nauczycielom, wychowawcom, dyrekcji, pracownikom szkoły i rodzicom za trud włożony w ich naukę i wychowanie.

 

Wszystkim szóstoklasistom gratulujemy ukończenia szkoły podstawowej i życzymy dalszych sukcesów!

 

17 czerwca - Dzień Patrona Szkoły

W pierwszą rocznicę nadania szkole imienia ks. dr. Franciszka Harazina obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Po uroczystej mszy świętej, przy pamiątkowej tablicy, wręczone zostały nagrody Ucznia i Nauczyciela Roku 2009.  Klasa I i IV przygotowały program artystyczny poświęcony życiu i twórczości patrona, przedszkolaki natomiast zaprezentowały piosenki i tańce o wiosennej tematyce. Tego dnia można było obejrzeć także pamiątki i zdjęcia związane z Franciszkiem Harazinem i uroczystością nadania szkole imienia.

26-29 maja 2009r.

W ostatnim tygodniu maja miało miejsce partnerskie spotkanie szkół realizujących projekt Comenius "Tradycyjne gry i zabawy dla zjednoczonej Europy". W Terrarossa we Włoszech naszą szkołę reprezentowali: 2 uczniów, 1 rodzic, 3 pedagogów.

23 maja 2009r.

Społeczność szkolna z pomocą Rady Rodziców, Rady Dzielnicy i pracowników MOK-u przygotowała Festyn Rodzinny. Na imprezie przeznaczonej dla dzieci i rodziców zebrały się całe rodziny. Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji: występ zespołu "Taaka Kropa", grupy teatralnej "Coral", smaczny poczęstunek. Na koniec zaproponowano uczestnikom festynu wspólne gry i zabawy w gronie klasowy.

14 maja 2009r.

Nauczyciele SP7 przygotowali dla uczniów III Międzyszkolny Turniej Gier i Zabaw Klas Integracyjnych. Do sportowych zmagań przystąpili uczniowie SP 1 z Raciborza, SP 12 z Żor oraz uczniowie SP 7. Impreza odbyła się w hali MOSiR Żory.

 

10 maja 2009r.

Chcesz się ustrzec grypy wywołanej nowym wirusem A/H1N1? Ulotka opracowana przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku (format pdf).

29 kwietnia 2009r.

Rodzicu!

Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę? Sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, by mogło kontynuować naukę! Ulotka wydana przez MEN (format pdf) .

06 maja 2009r.

W środę odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, który dla uczniów kształcenia zintegrowanego zorganizowała nasza szkoła. Godnie reprezentowali nas: uczennica klasy III i uczeń klasy II. Drużyna SP7 zgromadziła najwięcej punktów i wygrała konkurs. Już wkrótce uczniowie wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o UE.

27 kwietnia 2009r.

W tym dniu klasa III zaprosiła całą społeczność szkolną na apel z okazji Dnia Ziemi. Trzecioklasiści przypomnieli zebranym, że przyroda jest naszym wspólnym dobrem i każdy, na miarę swoich możliwości, powinien o nią dbać. Młodzi aktorzy, poprzez taniec i piosenkę, zaakcentowali także inny ważny problem - brak wody w niektórych rejonach świata.

13 lutego 2009r.

W piątek, z okazji zbliżających się walentynek,  Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów wszystkich klas imprezę pt. "Randka w ciemno". Na szczęśliwie połączone pary czekało kilka niespodzianek - m.in. romantyczne śniadanie. Wiele emocji dostarczyła też wszystkim tego dnia "walentynkowa" poczta.

 

10 stycznia 2009r.

W sobotę, 10 stycznia 2009r., podczas Szkolnego Dnia bez Tornistra, każdy miał zapewnione prawo do zabawy. Gry karnawałowe integrujące zespół szkolny przygotowali i przeprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali wychowawcy i nauczyciele.

19 grudnia 2008r.

Tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej nadszedł czas na składanie sobie świątecznych życzeń oraz wspólne kolędowanie.

04 grudnia 2008r.

W Dzień Górnika, na program artystyczny z okazji Barbórki, przedszkolacy oraz trzecioklasiści zaprosili  do szkoły górników...

Spotkanie ze Ślązakiem Roku 2008 Józefem Wróblem

1 grudnia cała społeczność szkolna spotkała się ze Ślązakiem Roku 2008 panem Józefem Wróblem. Część artystyczną  - popisy uczniowskie gwarą- przygotowała klasa III. Gość honorowy opowiadał o swojej pasji - pielęgnowaniu gwary i śląskich tradycji, odpowiadał także na pytania zadawane przez uczniów różnych klas.

28 listopada 2008r.

Jak co roku - w listopadzie zorganizowano w naszej placówce Szkolny Dzień Tolerancji. Tym razem uroczystość przygotowały klasy: I i IV. Hasłem przewodnim imprezy były prawa człowieka. Na uroczystość zaproszono  przedszkolaków oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6. Wszyscy uczestnicy imprezy zaprezentowali krótkie scenki ilustrujące prawa człowieka. Na zakończenie wykonano wspólne plakaty.

25 listopada przypada bardzo sympatyczne święto, a mianowicie Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece było ono obchodzone 26 i 27 listopada.  Na kilka dni przed imprezą pani bibliotekarka zwróciły się z prośbą do przedszkolaków oraz uczniów kl.I – III o przyniesienie do biblioteki swoich ukochanych misiów. W dzień imprezy biblioteka zamieniła się w Krainę Misiów - „Misiolandię”. Był tez kącik „Misiowe lekturki”, w którym pojawiły się książki popularnonaukowe o niedźwiedziach oraz pozycje z literatury dziecięcej m.in. o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie czy naszym rodzimym Misiu Uszatku.
Do biblioteki zostały zaproszone przedszkolaki oraz klasy I- III. Dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia, która sięga 1902 roku, a rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Największą atrakcją dla dzieci było głośne czytanie połączone z prezentacją multimedialną. Pani bibliotekarka Justyna Gawlik zaprezentowała uczniom bajkę „Zgubiony miś”.

 

13.11.2008r.

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego

Marta Ficek, absolwentka SP-7, zdobyła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim "Antologia poezji dziecięcej" za wiersz pt. "Człowiek". Nagrodę laureatce wręczył prof. J. Miodek. W tegorocznym tomiku poezji "Antologia poezji dziecięcej" opublikowane zostały wiersze wszystkich laureatów konkursu. Znalazł się tu także utwór uczennicy klasy VI Agaty Kreis pt. "Dziwny poranek".

06.11.2008r.

"Zmalujmy coś razem, czyli o tym jak ciekawie i twórczo spędzać wolne popołudnia"

Pierwsze w tym roku zajęcia grupy wsparcia RoDziNa poświęcone zostały wspólnej zabawie rodziców i dzieci.

 

28.10.2008r.

Pasowanie na ucznia

28 października 2008r. najmłodsi wychowankowie naszej szkoły zostali w obecności wychowawców, rodziców i dyrekcji pasowani na uczniów!

 

Najnowsze zmiany do Statutu szkoły oraz Statutu przedszkola

21.10.2008r.

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Park Miniatur "Świat marzeń" w Inwałdzie

We wtorek, 21 października, klasy IV, V i VI wraz z wychowawcami udały się do Wadowic, gdzie zwiedziły Dom Rodziny Jana Pawła II. Drugim punktem programu wycieczki był Park Miniatur "Świat marzeń" w Inwałdzie.

  

30.09.2008r.

Spotkanie ze strażakami

Wiele emocji dostarczyło najmłodszym zorganizowane we wtorek, 30 września, spotkanie z pracownikami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach. Strażacy przygotowali dla uczniów pokaz sprzętu pożarniczego, przypomnieli także ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa w szkole, na ulicy i w miejscu zamieszkania.

   

25.09.2008r. 

Spotkanie uczniów i nauczycieli z prałatem R. Bromem

Spotkanie w ramach wizytacji biskupiej odbyło się 25 września 2008r w osińskim kościele. Po występach artystycznych z udziałem Dzieci Maryi wszyscy udali się pod pomnik Bohaterów Osin.

20.09.2008r.

Szkolny Dzień Gier i Zabaw

W sobotę 20 września zorganizowany został w Zespole Szkolny Dzień Gier i Zabaw. Każda klasa zaproponowała tego dnia ciekawe gry i zabawy kolegom z innych oddziałów. Impreza rozpoczęła się o godz. 900 spotkaniem uczniów  w sali gimnastycznej. Po spotkaniu informacyjnym na temat projektu Comenius "Tradycyjne gry i zabawy" uczniowie grali w różne gry. W plebiscycie na najciekawszą grę pierwsze miejsce zdobyły szachy, a  na kolejnych miejscach uplasowały się warcaby i bierki.

01.09.2008r.

Inauguracja roku szkolnego 2008/2009

W poniedziałek 01 września 2008r. o godz. 10.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po spotkaniu z dyrekcją szkoły uczniowie udali się do swoich klas na pierwsze w tym roku spotkanie z wychowawcami.

Zmiany w Ustawie o systemie oświaty

Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje  rodziców dziecka do informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej obwodowej o realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego w sposób określony w art. 16 ust. 5b

 

Kalendarz roku szkolnego 2008/2009

1 Rozpoczęcie rocznych zajęć
dydaktyczno-wychowawczych
1 września 2008 r.
 
2 Zimowa przerwa świąteczna 22 - 31 grudnia 2008 r.
 
3 Ferie zimowe 26 stycznia - 8 lutego 2009 r.

 
4 Wiosenna przerwa świąteczna 9 - 14 kwietnia 2009r.
 
5 Sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej 02 kwietnia 2009r.
 
6 Dodatkowym dniem wolnym od zajęć w szkołach z 5-dniowym tygodniem pracy mogą być po odpracowaniu 10 listopada 2008 r.
i 2 stycznia 2009 r.

 
7 Zakończenie rocznych zajęć
dydaktyczno-wychowawczych
19 czerwca 2009 r.
 
8 Ferie letnie 20 czerwca - 31 sierpnia 2009 r.

Teksty z roku szkolnego 2007/2008 przeniesione zostały do Archiwum